Ambasadorja ukrainase në SHBA thotë se janë gati për bisedime, por nuk do të dorëzohen

Ambasadorja ukrainase në SHBA thotë se janë gati për bisedime, por nuk do të dorëzohen

Ambasadorja e Ukrainës në SHBA, Oksana Markarova tha se presidenti Volodymyr Zelensky nuk do të jetë pjesë e delegacionit që merr pjesë në bisedimet me Rusinë, duke thënë se ai ndodhet në Ukrainë për të mbrojtur vendin.

Markarova i bëri thirrje presidentit rus të ndalojë luftën dhe tha se Ukraina do të dërgojë njerëz në bisedime.

Ajo shtoi se Ukraina është gjithmonë e gatshme për bisedime, por nuk janë gati të dorëzohen.


“Ne do të mbrojmë vendin tonë dhe do të fitojmë. Ka një luftë të vazhdueshme dhe të plotë me krimet e luftës të kryera nga rusët në Ukrainë çdo ditë” tha Markarova për CNN.

Në lidhje me vendosjen e forcës parandaluese nga Putini, duke përfshirë armët bërthamore në gatishmëri të lartë, Markarova tha se ky është edhe një shembull tjetër i sjelljes terroriste të Rusisë.

“Ata sulmuan vendin tonë. Ata po i trembin të gjithë,” u shpreh ajo.

Lexo edhe

Video