Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Ambasadori Kolly: Zvicra do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën

Ambasadori Kolly: Zvicra do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti sot ambasadorin e Zvicrës në Prishtinë Thomas Kolly.

Ambasadori Kolly e uroi kryeministrin Kurti për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare dhe për përmbylljen me sukses të procesit të formimit të institucioneve.

Ai tha se Zvicra do të vazhdojë të përkrahë Republikën e Kosovës në fushat e arsimit e zhvillimit ekonomik, investimeve dhe shkëmbimit tregtar. 


Kryeministri Kurti, ndërkaq, e falënderoi ambasadorin zviceran për urimet dhe angazhimin e tij për intensifikimin e bashkëpunimit. Ai foli sidomos për rëndësinë e mërgatës kosovare, pa të cilën siç tha ai, zhvillimi i vendit tonë nuk do të jetë i mundshëm.

Kurti e falënderoi shtetin e Zvicrës edhe për angazhimin në mekanizmin COVAX, për sigurimin e vaksinave për popullatën e Kosovës, dhe theksoi nevojën për vazhdimin e ndihmës ndërkombëtare për sigurimin e dozave të tjera të vaksinave kundër COVID-19.

​ 

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: