Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando është takuar me koordinatorin shtetëror për dialogun Kosovë-Serbi, Skënder Hyseni.

Orlando në Twitter ka shkruar se në këtë takim është rishikuar progresi i sfidave të dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian si dhe për liberalizimin e vizave.


Madje ai ka thënë ritheksuar mbërthejnë  e Italisë për një negociatë dinamike që çoi në një marrëveshje gjithëpërfshirës.

“Sot, pata një takim shumë angazhues Skënder Hysenin. Ne rishikuam progresin dhe sfidat e dialogut të lehtësuar nga BE.  Unë rikonfirmova mbështetjen e Italisë për negociata dinamike që çojnë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Ne gjithashtu u pajtuam për përparësinë e liberalizimit të vizave për Kosovën”, ka shkruar ambasadori Orlando në Twitter.

Lexo edhe

Video

error: