Alec Baldwin humb pesë vende pune pas tragjedisë në “Rust”

Alec Baldwin humb pesë vende pune pas tragjedisë në “Rust”

Aktori Alec Baldwin thotë se ka humbur pesë vende pune që nga tragjedia në filmin “Rust” tetorin e kaluar.

Ai shtoi se do të kishte lënë biznesin e filmit nëse nuk do të ishte mbështetja e gruas së tij Hilaria Baldwin, e cila është në pritje të fëmijës së tyre të shtatë këtë vjeshtë.

Baldwin (64) për CNN foli për tragjedinë, në të cilën kineastja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në xhirime.

“Dje u pushova nga një punë tjetër. Atje isha gati të shkoja në një film, të hidhesha në një aeroplan… Unë kam folur me këta djem për muaj të tërë dhe ata më thanë dje se nuk duam ta bëjmë filmin me ty për shkak të kësaj,” tha ai.

“Po të mos e kisha gruan time, nuk e di ku do të isha tani…,” shtoi ai.

Baldwin tha se nëse kthehet në film do të refuzojë të punojë me armë të vërteta dhe se dëshiron t’ia lërë krijimin e pistoletave realiste efekteve digjitale.


Ai ka thënë gjithashtu se nuk beson se ai ose dikush tjetër do të përballen me akuza për të shtënat fatale në “Rust”.

Aktori tani është në pritje të vendimit nga prokurorët të cilët do të vendosin nëse ai do të akuzohet penalisht për aksidentin në xhirimet në New Mexico.

Baldwin ia ka vënë përgjegjësinë për tragjedinë Hannah Gutierrez Reed, asistente mbështetëse në filmin “Rust”, si dhe ndihmësdrejtorit Dave Halls që ia dorëzoi armën.

Nëpërmjet avokatëve të tyre, Gutierrez Reed dhe Halls akuzuan Baldwinin se ua ktheu fajin të tjerëve.

“Dikush vendosi një plumb të vërtetë në armë, i cili duhet ta dinte më mirë. Kjo ishte puna e Gutierrez Reed. Detyra e saj ishte të shikonte municionin dhe të vendoste raundin e rremë ose atë bosh, dhe nuk supozohej të kishte asnjë raund të drejtpërdrejtë në set”, tha Baldwin.

“Janë dy persona që nuk e bënë atë që duhej të bënin. Unë nuk jam ulur aty duke thënë se dua që ata, ju e dini, të shkojnë në burg, ose dua që jeta e tyre të jetë ferr. Unë nuk e dua këtë, por dua që të gjithë ta dinë se ata janë dy personat që janë përgjegjës për atë që ndodhi,” shtoi ai.

Baldwin beson se hetuesit do të thonë se bëhet fjalë për një aksident tragjik. Ai gjithashtu theksoi se nuk dëshiron të “dënojë” Gutierrez Reed.

Lexo edhe

Video