Aktakuzë ndaj Trumpit dhe 18 të tjerëve për ndërhyrje në zgjedhje

Aktakuzë ndaj Trumpit dhe 18 të tjerëve për ndërhyrje në zgjedhje

Një juri e madhe e Gjeorgjisë ngriti një aktakuzë me 41 pika të hënën vonë kundër ish-presidentit Donald Trump dhe 18 aleatëve të tij politikë mbi akuzat që lidhen me përpjekjet e supozuara për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

Aktakuzat u ngritën pasi juria e madhe e kaloi ditën duke dëgjuar dëshmitë e dëshmitarëve, përfshirë ish-guvernatorin Geoff Duncan dhe duke vlerësuar provat nga prokurorët, shkruan AA, tramsmeton KosovaPress.

Trump tani është paditur katër herë në gjykatat shtetërore dhe federale që kur la detyrën. Akuzat variojnë nga pagesat e parave të heshtura për një yll filmi për të rritur, përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve kombëtare, ruajtja e paligjshme e dokumenteve të klasifikuara dhe përpjekjet për të parandaluar hetuesit të kryejnë detyrat e tyre.

Trump u akuzua në Gjeorgji të hënën me 13 akuza penale, duke përfshirë shkelje të Aktit të Organizatave të Ndikuara dhe të Korruptuara nga Raketat e Shtetit të Gjeorgjisë (RICO), nxitje për shkelje të betimit nga një oficer publik, komplot për të kryer imitimin e një oficeri publik dhe komplot për të kryer deklarata të rreme, ndër krimet e tjera.

Akti RICO dhe versionet shtetërore të ligjit fillimisht u krijuan për të goditur krimin e organizuar, por që atëherë janë zgjeruar për të përfshirë sipërmarrje të tjera kriminale që përfshijnë individë të shumtë.

Aktakuza e gjerë prej 98 faqesh thotë se Trump dhe të pandehurit e tjerë, përfshirë avokatin personal Rudy Giuliani, ish-shefin e stafit Mark Meadoës, ish-zyrtarin e lartë të Departamentit të Drejtësisë, Jeffrey Clark, avokatët Sidney Poëell dhe John Eastman dhe të tjerë, “përbënin një organizatë kriminale, anëtarët dhe bashkëpunëtorët e së cilës merreshin me aktivitete të ndryshme kriminale”.

Kjo përfshinte shumë nga akuzat e ngritura kundër Trump si dhe krime të tjera, duke përfshirë dhënien e deklaratave të rreme, falsifikimin, paraqitjen e dokumenteve të rreme, ndikimin e dëshmitarëve, vjedhjen e kompjuterit, pushtimin e privatësisë kompjuterike, komplotin për të mashtruar shtetin, akte që përfshijnë vjedhje, dhe dëshmi të rreme, sipas aktakuzës.

“Trump dhe të pandehurit e tjerë të akuzuar në këtë aktakuzë refuzuan të pranojnë që Trump humbi, dhe ata me vetëdije dhe me dashje iu bashkuan një komploti për të ndryshuar në mënyrë të paligjshme rezultatin e zgjedhjeve në favor të Trump. Ai komplot përmbante një plan dhe qëllim të përbashkët për të kryer dy ose më shumë akte të shantazhit”, thuhet në aktakuzë.

Janë edhe 30 bashkëpunëtorë që nuk janë paditur.


Çështja kundër Trump dhe aleatëve të tij erdhi pas një hetimi dyvjeçar të udhëhequr nga prokurorja e qarkut Fulton, Fani Ëillis, e cila u tha gazetarëve menjëherë pasi aktakuza u publikua se ajo do të kërkojë një datë gjyqi brenda gjashtë muajve.

“Akuza pretendon se në vend që t’i binden procesit ligjor të Gjeorgjisë për sfidat zgjedhore, të pandehurit u angazhuan në një ndërmarrje kriminale për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të Gjeorgjisë”, tha ajo.

Ëillis u përpoq të shmangte kritikat nga Trump dhe partizanët e tij, duke thënë se vendimet që mori zyra e saj ishin “të bazuara në fakte dhe ligj. Ligji është krejtësisht jopartiak. Kështu merren vendimet në çdo rast.”

Për të pandehurit, të cilëve u është lënë afat deri në mesditën e 25 gushtit për t’u dorëzuar në organet e rendit janë lëshuar edhe urdhër-arrestet. Ëillis tha se zyra e saj do të paraqesë dokumentet këtë javë në gjykatën e qarkut duke i kërkuar një gjyqtari të miratojë një datë gjyqi brenda gjashtë muajve dhe tha se ajo do të kërkojë të gjykojë të gjithë 19 individët së bashku.

Hetimi i saj u nxit nga një telefonatë e 2 janarit 2021 që Trump i bëri Sekretarit të Shtetit të Gjeorgjisë, Brad Raffensperger, në të cilën ai i kërkoi zyrtarit të lartë shtetëror të “gjente 11,780 vota”, numë që i duhej për të fituar shtetin. Një regjistrim i thirrjes u zbulua më vonë në shtyp.

Hetimi i Ëillis vazhdoi duke përfshirë një hetim të zgjedhësve vendorë të rremë, të cilët u përpoqën të vërtetonin rezultatet e zgjedhjeve të rreme në favor të Trump.

Fitorja e Presidentit Joe Biden në shtetin jugor u konfirmua pas dy rinumërimeve që u pasuan nga guvernatori republikan i shtetit, Brian Kemp, duke nënshkruar përfundimisht rezultatet pavarësisht protestave të zjarrta publike të Trump.

Edhe përpara se aktakuzat të hapeshin zyrtarisht, fushata e Trump u ndez kundër Ëillis, siç e ka bërë vazhdimisht ish-presidenti në të kaluarën, duke e quajtur atë “një partizane të tërbuar që po bën fushatë dhe po mbledh fonde në një platformë për të ndjekur penalisht Presidentin Trump përmes këtyre aktakuzave false”.

“Koha e kësaj goditjeje të fundit të koordinuar nga një prokuror i njëanshëm në një juridiksion dërrmues demokratik jo vetëm që tradhton besimin e popullit amerikan, por gjithashtu ekspozon motivimin e vërtetë që drejton akuzat e tyre të fabrikuara”, thuhet në një deklaratë.

Lexo edhe

Video