Ahmeti: Nuk mjafton që t’i dijë BE-ja shkeljet e Serbisë, por t’i dënojë ashpër ato

Ahmeti: Nuk mjafton që t’i dijë BE-ja shkeljet e Serbisë, por t’i dënojë ashpër ato

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti ka kërkuar nga Bashkimi Evropian të veprojë ndaj Serbisë e jo vetëm të mbajë shënim pasi kjo e fundit shkeli marrëveshjen e Ohrit.

Në një reagim ndaj Stanos i cili tha se “BE po mban shënim për votën kundër të Serbisë”, Ahmeti në rrjetin social Tweet, tha se për më tepër Daçiqi dëshiron edhe ndarjen e Bosnjes.


“ Duke votuar kundër dhe duke kërcënuar ata që ishin pro votës së djeshme për anëtarësimin e Kosovës në KiE, Serbia ka shkelur Marrëveshjen Themelore. Më tej, shefi i diplomacisë Ivica Daçiq deklaroi se Serbia dëshiron ndarjen e BeH. Kjo nuk është diçka që BE-ja duhet ta dijë, por ta dënojë ashpër’, ka shkruar Ahmeti në Tweet.

Lexo edhe

Video