Afrika Jugore: 9 persona të vdekur, 8 të zhdukur nga përmbytjet e shpejta

Afrika Jugore: 9 persona të vdekur, 8 të zhdukur nga përmbytjet e shpejta

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet e shpejta në lumin Jukskei në Johanesburg ndërsa merrnin pjesë në një ceremoni fetare, thanë sot zyrtarët e shpëtimit.

Dy trupa u gjetën dje, dhe shtatë trupa të tjerë u gjetën mëngjesin e sotëm kur vazhdoi operacioni i shpëtimit.

Të vdekurit dhe të zhdukurit po merrnin pjesë në ritualet fetare përgjatë lumit, thanë zyrtarët.


Ekipet e shpëtimit po bisedojnë me disa nga njerëzit që mbijetuan ose u shpëtuan për të përcaktuar saktësisht se sa njerëz ishin në vendin e rrëzimit.

Zëdhënësi i shërbimeve emergjente të Johanesburgut, Robert Mulaudzi tha se zyrtarët po paralajmërojnë vazhdimisht banorët për rreziqet e kryerjes së ritualeve përgjatë lumit.

“Kemi pasur shumë shi në Johanesburg gjatë tre muajve të fundit dhe shumica e rrjedhave të lumenjve tani janë plot. Banorët tanë, veçanërisht besimtarët që normalisht praktikojnë rituale të tilla, do të tundohen të shkojnë në këto rrjedha lumore”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Ai u tha besimtarëve që të kenë kujdes kur kryejnë ritualet.

Lexo edhe

Video