Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Aeroporti i Frankfurtit: Numri i udhëtarëve në nivelin më të ulët që nga 1984

Aeroporti i Frankfurtit: Numri i udhëtarëve në nivelin më të ulët që nga 1984

Operatori i Aeroportit të Frankfurtit Fraport njoftoi sot se numri i pasagjerëve në vitin 2020 ra në nivelin më të ulët që nga vitet 1980, pasi pandemia e koronavirusit shkatërroi sektorin e udhëtimeve.

Aeroporti më i madh gjerman shërbeu 18.8 milionë pasagjerë vitin e kaluar, 73 për qind më pak se në vitin 2019, i cili është niveli më i ulët që nga viti 1984, sipas një deklarate nga Fraport, dhe transmetuar nga portali tećxplore.com.

Trafiku ajror erdhi në një bllokim të plotë midis prillit dhe qershorit 2020, gjatë bllokimit të parë të koronavirusit në Gjermani, “me numrin javor të pasagjerëve që bie në 98 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar”, shtoi Fraport.


Aeroporti më i madh i Gjermanisë regjistroi një rikuperim në trafikun e pasagjerëve në tremujorin e tretë 2020, i cili më pas ra përsëri pasi masat kufizuese u respektuan për shkak të një vale të re të COVID-19 në fundvit.

Vetëm në dhjetor, numri i udhëtarëve shënoi rënie me 82 për qind krahasuar me 2029, në pak më shumë se 890.000 njerëz.

Fraport njoftoi një reduktim prej 3.000 deri në 4.000 vende pune këtë verë ose rreth 15 për qind e fuqisë punëtore të kompanisë.

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: