Aeroplanët Rafale fluturojnë mbi Zagreb, Plenkoviq: Askush nga jugu i Gjermanisë në Greqi nuk e ka këtë

Aeroplanët Rafale fluturojnë mbi Zagreb, Plenkoviq: Askush nga jugu i Gjermanisë në Greqi nuk e ka këtë

Himni francez i Marsejës kumboi mëngjesin e sotëm në Pantovçak në pritjen ceremoniale të Emmanuel Macron, i cili është në vizitën e parë të një presidenti francez në Kroaci që nga pavarësia e saj.

Presidenti kroat Zoran Milanoviq priti Macron me nderimet më të larta shtetërore.

Orkestra e Forcave të Armatosura të Republikës së Kroacisë interpretoi himnin francez Marsejë dhe atë kroat, kurse organizimi u organizua nga Batalioni i Mbrojtjes së Nderit.

Pas ceremonisë së mirëseardhjes, të dy presidentët janë drejtuar në një takim kokë më kokë.

Pas takimit me Milanoviq, Macron shkoi në sheshin “Stjepan Radiq”, ku vendosi një kurorë me lule në Monumentin e Atdheut. Pas vendosjes së kurorës, kreu i shtetit francez shkoi në Banski dvori.

Macron mbërriti të mërkurën mbrëma për vizitën e parë zyrtare të një kreu të shtetit francez në Kroaci.

Macron e filloi vizitën e tij me një darkë pune me kryeministrin Andrej Plenkoviç në një format më të ngushtë, me çështje globale dhe rajonale në agjendë.

Më pas vjen një fluturim i Rafale mbi Zagreb, i ndjekur nga një takim me Mato Rimac në hotelin “Esplanade”. Dy aeroplanë Rafale fluturuan mbi Zagreb disa herë.


“Blerja e avionëve është një ‘ndryshues i lojës’ për ne. E gjithë ushtria do të ketë avionë si askush tjetër nga jugu i Gjermanisë në Greqi. Ne mund të jemi eksportues të sigurisë dhe të frenojmë të gjitha kërcënimet,” tha Plenkoviq.

Ndërsa, presidenti Macron tha se Kroacia është e gatshme për Shengenin.

“Ajo ka konfirmuar se është solide, se ka një organizatë për të mbrojtur kufijtë e saj dhe ka konfirmuar aftësinë e saj për të kontrolluar kufijtë e saj. Kjo marrëveshje përfshin gjithashtu reformën e Shengenit. Ne mbështesim qasjen në Shengen”, tha Macron.

Duke folur për blerjen e 12 bombarduesve francezë, Macron tha se marrëveshja në vlerë 1.1 miliard euro tregon se “ne duam të veprojmë së bashku”.

“Kjo është zgjedhja sovrane e Kroacisë dhe ka rëndësi historike,” tha Macron.

Macron tha se me Plenkoviq kanë biseduar edhe për Ballkanin Perëndimor dhe problemet e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Faleminderit që jeni gjithmonë një partner i vërtetë dhe i kthjellët. Në mars do të flasim për Evropën, e cila duhet të jetë më e bashkuar dhe që duhet të ruajë forcën e saj”, u shpreh Macron.

Ndryshe, sot Kroacia nënshkroi kontratën për blerjen e 12 aeroplanëve luftarakë francezë.

Lexo edhe

Video