Aeroplanët e fundit amerikanë largohen nga Afganistani

Aeroplanët e fundit amerikanë largohen nga Afganistani

Shtetet e Bashkuara kanë përfunduar tërheqjen e forcave të tyre ushtarake nga Afganistani, gati 20 vjet pas mbërritjes në atë vend, tha ushtria amerikane.

“Unë dua të njoftoj fundin e tërheqjes sonë nga Afganistani dhe përfundimin e misionit të evakuimit të qytetarëve amerikanë, shtetasve të vendeve të treta dhe afganëve të cenueshëm. Avioni i fundit C-17 u ngrit nga aeroporti “Hamid Karzai” më 30 gusht, këtë pasdite në 3.29 koha Lindore dhe avioni i fundit njerëzor. Tani po largohet nga hapësira ajrore e Afganistanit, “tha gjenerali Frank McKenzie.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë misionin e tyre diplomatik në mënyrë që të evakuojnë qytetarët amerikanë të mbetur dhe afganët që duan të largohen, raporton CNN.


“Tërheqja e sotme shënon fundin e komponentit ushtarak të evakuimit, por edhe fundin e një misioni gati 20-vjeçar që filloi në Afganistan menjëherë pas 11 shtatorit 2001. Është një mision që i dha fund Osama bin Ladenit dhe shumë të tjerëve i bashkëpunëtorëve të tij. nuk ishte një mision i lirë, “tha McKenzie.

Ai shpjegoi se gjatë misionit, më shumë se 2.460 ushtarë dhe civilë amerikanë u vranë, dhe më shumë se 20.000 prej tyre u plagosën, përfshirë 13 ushtarë të cilët u vranë në sulmin e fundit nga sulmuesit vetëvrasës të ISIS-K pranë aeroportit në Kabul.

Fundi i luftës më të gjatë amerikane do të thotë që nga ky moment, për herë të parë në gati dy dekada, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj nuk do të kenë forca në terren në Afganistan.

Lexo edhe

Video

error: