Adele fiton Emmy Arts Creative për speciale One Night Only

Adele fiton Emmy Arts Creative për speciale One Night Only

Adele fitoi gongun e saj të parë Emmy për specialen e saj të CBS Adele One Night Only në hapje të Creative Arts Emmy Awards në Los Anxhelos.

Adele One Night Only fitoi gjithashtu në “Dizajni i jashtëzakonshëm i ndriçimit/drejtimi i ndriçimit për një shumëllojshmëri të veçantë”, “Përzierja e jashtëzakonshme e tingullit për një seri të ndryshme” ose “Drejtim teknik i veçantë dhe i jashtëzakonshëm”, “Kamera, “Kontroll video për një kategori të veçantë”.

Nderi do të thotë që Adele është vetëm një fitim i çmimit Tony larg statusit EGOT – një person që ka një çmim Emmy, një çmim Grammy, një Oscar dhe një çmim Tony.

Vetëm 17 persona kanë arritur të marrin statusin EGOT, duke përfshirë Mel Brooks, Whoopi Goldberg dhe John Legend.


Adele ka fituar 15 Grammy dhe gjithashtu ka marrë çmimin Oscar për këngën më të mirë origjinale në 2013 për temën e saj të James Bond ‘Skyfall’.

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama, fitoi çmimin e Tregimtarit të Shquar për dokumentarin e tij në Netflix “Parqet tona të mëdha kombëtare”.

Kompania e produksionit të Obamës, Higher Ground, qëndron pas serisë me pesë pjesë rreth parqeve kombëtare në mbarë botën. Ish-presidenti dhe gruaja e tij Michelle krijuan kompaninë dhe arritën një marrëveshje me para të mëdha me Netflix pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2017.

Obama është vetëm presidenti i dytë amerikan në histori që fiton një Emmy, pas Dwight D. Eisenhower – i cili fitoi një çmim nderi në vitin 1956 për t’u bërë presidenti i parë që drejtoi një konferencë shtypi televizive.

Chadwick Boseman fitoi një çmim pas vdekjes për rolin e tij në “What If…?” serial ndërsa Peter Jackson u nderua për punën e tij regjisore në serialin dokumentar ‘The Beatles: Get Back’.

Lexo edhe

Video