Abdixhiku dhe ambasadori Sauer diskutojnë për procesin e dialogut Kosovë-Serbi

Abdixhiku dhe ambasadori Sauer diskutojnë për procesin e dialogut Kosovë-Serbi

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka pritur sot në takim nënsekretarin e shtetit finlandez për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Kai Sauer, i cili ka shprehur gatishmërinë e shtetit finlandez për përkrahjen e Kosovës në proceset e saj integruese dhe zhvillimore.

Kryetari Abdixhiku e njoftoi Sauer për prioritetet e tij, në zhvillimin ekonomik, luftimin e korrupsionit, forcimin e sundimit të rendit dhe ligjit, si dhe për përgatitjet e LDK-së për zgjedhjet lokale.


Kryetari Abdixhiku e falënderoi shtetin e Finlandës dhe ambasadorin Sauer për angazhimin e tij personal për Kosovën.

Sipas një komunikate të LDK-së, gjatë takimit u diskutua për procesin e dialogut Kosovë – Serbi, liberalizimin e vizave dhe thellimin e bashkëpunimit me shtetet mike rreth fuqizimit të pozicionit të Kosovës për njohje dhe anëtarësime.

Përndryshe, ambasadori Sauer është njohës i mirë i zhvillimeve në Kosovë dhe rajon. 

Lexo edhe

Video