A po e përshpejton varianti delta sëmurjen e të rinjve?

A po e përshpejton varianti delta sëmurjen e të rinjve?

Shumë mjekë amerikanë thonë se 20-vjeçarët dhe 30-vjeçarët e pa vaksinuar po infektohen me COVID-19 më shpejt dhe më seriozisht. Këto janë të dhëna nga praktika, por ende mungojnë kërkimet shkencore.

Sipas New York Times, një pacient 28-vjeçar vdiq kohët e fundit nga virusi në një spital në Springfield, SHBA.

Javën e kaluar, një student 21-vjeçar u pranua në kujdes intensiv. Shumë pacientë që aktualisht janë të shtruar në spital për virusin jo vetëm që nuk janë të vaksinuar, por janë më të rinj se 50-vjeç.

Të rinjtë pa ndonjë faktor të përbashkët rreziku për format e rënda të sëmundjes, të tilla si obeziteti ose diabeti, mbërrijnë në urgjencë, të sëmurë rëndë. Nuk është plotësisht e qartë pse ata janë kaq të sëmurë.

Që nga e diela, më shumë se 80% e qytetarëve amerikanë të moshës 65 deri në 74-vjeç janë vaksinuar, ndërsa më pak se 50% e qytetarëve të moshës 18 deri në 39-vjeç janë vaksinuar.

Vaksinat janë shumë efektive kundër zhvillimit të sëmundjeve të rënda dhe vdekjes pas infektimit me çdo lloj, përfshirë delta. Shumica e pacientëve të shtruar në të gjithë Amerikën, rreth 97%, janë të pa vaksinuar.

“Kjo mund të jetë për shkak të sjelljes sonë – faktit që ne tani po hapim gjithçka, dhe në shumicën e vendeve askush nuk mban maska, e cila është e ndryshme nga mënyra se si jetuam një vit ose 15.16 muaj më parë,” tha profesori i pediatrisë dhe mikrobiologu Adam Ratner për New York Times.

Donald McAvoy, një bodibilder 33-vjeçar që drejton një palestër, nuk e mori vaksinën sepse mendoi se virusi sulmonte vetëm njerëzit e moshuar me probleme shëndetësore. Por në fund të qershorit, ai filloi të ketë një rrjedhje hundësh, të cilën ai ia atribuoi ftohjeve ose alergjive.

E dashura e tij këmbënguli që ai të shkonte për të bërë një test COVID-19. Testi ishte pozitiv dhe ai u dërgua në shtëpi me një pajisje të vogël të quajtur oksimetër pulsi që duhej të monitoronte nivelin e oksigjenit në gjak.

Brenda pak ditësh, gjendja e tij u përkeqësua dhe ai u rrëzua në dyshemenë e dhomës së gjumit. Niveli i oksigjenit në gjak ishte në fund, 56. Leximi normal është 95 ose më shumë. Ai u vu me oksigjen në spital dhe u pranua në njësinë e kujdesit intensiv ku kaloi 11 ditë.


Ai i mbijetoi sprovës, duke e përshkruar atë si “gjëja më e frikshme që ka kaluar ndonjëherë, jo vetëm fizikisht, por edhe mendërisht.” Mjeku i tha se ishte infektuar me llojin delta. Ai u lirua më 8 korrik, i lidhur me një rezervuar oksigjeni. Ai humbi 12 kilogramë dhe u paralajmërua se do të duheshin rreth 4 deri në 6 javë pushim dhe terapi të frymëmarrjes për të qenë në gjendje të kthehej në punë.

Ai ka frikë se mund të zgjasë më shumë. Por pa të ardhura për më shumë se një muaj, ai ka mbetur prapa në pagimin e shërbimeve, dhe shpenzimet mjekësore që nuk mbulohen nga sigurimi i tij shëndetësor po grumbullohen. Që atëherë, ai fton të gjithë miqtë dhe familjen e tij të mbajnë maska ​​dhe të imunizohen.

“Virusi nuk diskriminon,” tha ai për New York Times në rrëfimin e tij.

Në një studim paraprak të botuar në internet që ende nuk është rishikuar, studiuesit kanadezë zbuluan se rreziku i pranimit në kujdes intensiv ishte pothuajse 4 herë më i lartë te pacientët me delta, krahasuar me pacientët e infektuar me lloje të tjera. Pacientët me variantin delta kanë dy herë rrezikun e shtrimit në spital ose vdekje.

“Unë nuk mendoj se ka ende ndonjë dëshmi të mirë nëse shkakton një sëmundje më serioze,” tha Adam Ratner, profesor i pediatrisë dhe mikrobiologjisë.

Ai shton se kjo mund të jetë një kombinim i faktit të “hapjes”, dhe në disa vende gjithçka është “e hapur” dhe nuk ka maska, e cila është e ndryshme nga periudha e një viti më parë.

Por kohët e fundit, varianti delta ka ofruar një seri surprizash të pakëndshme për shkencëtarët, dhe pyetjet në lidhje me virulencën dhe aftësinë e variantit për të shkaktuar sëmundje më serioze po bëhen një urgjencë e re.

“Diçka për këtë virus është e ndryshme në këtë grup-moshë,” tha Catherine O’Neal, mjekia kryesore në një qendër mjekësore rajonale amerikane.

“Ne kemi parë gjithmonë disa njerëz që thamë – pse dreqin u erdhi kjo atyre? Por kjo ishte e rrallë. Tani e shohim më shpesh. Unë mendoj se është COVID i ri”, shtoi ajo.

Kujtojmë që një dokument i brendshëm, i pashqyrtuar nga Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, i botuar për herë të parë nga The New York Times javën e kaluar, e përshkroi variantin delta ngjitës si fruthi dhe tha se “mund të shkaktojë një sëmundje më serioze sesa alfa ose variantet tjera”.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: