A mundet një asteroid të shkatërrojë Tokën?

A mundet një asteroid të shkatërrojë Tokën?

Planeti ynë është më i ashpër nga sa mendoni – por njerëzit nuk janë.

Pas dominimit të Tokës për më shumë se 160 milionë vjet, dinozaurët më në fund takuan dënimin e tyre falë një vizitori nga hapësira.

Rreth 66 milionë vjet më parë, një asteroid me përmasa 10 kilometra i dha botës së dinozaurëve një goditje shkatërruese, duke shkaktuar tërmete, cunami, shpërthime vullkanike dhe katastrofa klimatike që zhdukën shpejt 75% të të gjitha krijesave të gjalla.

Por, përmes gjithë kësaj, vetë Toka mbeti.

A do të thotë kjo që planeti ynë është imun ndaj një asteroidi Armagedon? Nëse asteroidi i frikshëm vrasës i dinozaurëve nuk do të mjaftonte për t’i dhënë fund botës, atëherë çfarë do të duhej?

A mundet një shkëmb hapësinor të shkatërrojë të gjithë Tokën – dhe sa i madh do të duhej të ishte?

Përgjigja e shkurtër është: Ndoshta do të duhej një shkëmb sa një planet për të shkatërruar planetin tonë. Por do të duhej shumë, shumë më pak për të zhdukur jetën në Tokë – ose pjesën më të madhe të saj, gjithsesi.

“Një objekt më i madh se Marsi goditi Tokën në fillim të historisë së tij dhe krijoi Hënën, pa e shkatërruar Tokën,” tha për Live Science Brian Toon, një profesor i shkencave atmosferike dhe oqeanike në Universitetin e Kolorados Boulder, i cili ka studiuar ndikimet e asteroideve.

Toon i referohet hipotezës së ndikimit gjigant – një teori shkencore që sugjeron se një planet i madhësisë së Marsit të quajtur Theia u përplas me Tokën 4.5 miliardë vjet më parë, duke lëshuar një rrëpirë të mbeturinave shkëmbore në hapësirë ​​që përfundimisht u bashkuan në hënën tonë.

Shkencëtarët teorizojnë se një pjesë e bërthamës dhe mantelit të Theias u shkri me tonin, duke mbetur nën këmbë në epokat e ardhshme kur evoluoi jeta e parë.

Ekspertët nuk pajtohen nëse kjo përplasje e lashtë ishte ballë për ballë apo thjesht një goditje me shikim, por nuk ka dyshim se po të kishte qenë diçka e gjallë në Tokë në atë kohë, Theia do ta kishte fshirë atë. Shkencëtarët mendojnë se jeta mund të ishte shfaqur qysh 4.4 miliardë vjet më parë, disa milionë vjet pas ndikimit të Theia.


Siç tregon zhdukja masive e dinozaurëve duhet shumë më pak se një planet mashtrues për të shkatërruar jetën në Tokë, edhe nëse vetë planeti mbetet.

NASA e konsideron çdo shkëmb hapësinor një rrezik të mundshëm nëse ka të paktën 140 metra në diametër dhe orbiton brenda 7.4 milionë km nga Toka. Një goditje nga një shkëmb i tillë mund të fshijë një qytet të tërë dhe të shkatërrojë tokën përreth tij, sipas NASA-s.

Një përplasje me një shkëmb më të madh, me përmasa të paktën 1 km i gjerë, ndoshta do të shkaktonte fundin e qytetërimit duke shkaktuar katastrofa globale klimatike, thotë Gerrit L. Verschuur, një astrofizikan në Kolegjin Rhodes në Memphis, Tenesi.

Dhe nëse një goditës me madhësinë e asteroidit vrasës të dinozaurëve do të arrinte sot, ai me siguri do t’i bënte njerëzit dhe specie të tjera të panumërta të zhdukeshin.

“Në përgjithësi, ndikimi fillestar krijon një top zjarri të madh që vret këdo që mund ta shohë atë. Pastaj pluhuri nga ndikimi dhe tymi nga zjarret rrethojnë Tokën, duke e zhytur planetin tonë në të ashtuquajturin dimër me ndikim,” tha Verschuur.

Gjatë këtij sezoni vuajtjesh, aq shumë pluhur dhe gaz të dëmshëm do të turbullonin qiellin sa që bimët nuk mund ta kthenin më dritën e diellit në energji nëpërmjet fotosintezës.

Jeta e bimëve do të zhdukej në mbarë botën dhe kafshët së shpejti do të ndiqnin shembullin. Vetëm kafshët shumë të vogla dhe që banojnë në tokë, si paraardhësit tanë të hershëm të gjitarëve, do të kishin një mundësi për të mbijetuar.

NASA dhe agjencitë e tjera hapësinore e marrin shumë seriozisht kërcënimin e ndikimeve të asteroideve, duke monitoruar nga afër mijëra ndikime të mundshëm në sistemin tonë diellor.

Lajmi i mirë është se nuk ka asnjë kërcënim që ndonjë asteroid potencialisht i rrezikshëm të arrijë planetin tonë për të paktën 100 vitet e ardhshme.

Dhe, nëse një shkëmb hapësinor potencialisht i rrezikshëm duhet të ndryshojë papritur kursin dhe ta vërë planetin tonë në pamjen e tij, NASA po teston një plan për t’u marrë me të.

Më 26 shtator, agjencia hapësinore goditi me sukses një raketë pa ekuipazh në një asteroid 160 metra të gjerë të quajtur Dimorphos, duke i ndryshuar trajektoren.

Dimorphos nuk po vinte drejt Tokës, por përmes këtij misioni – i njohur si Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) – NASA shpreson të testojë nëse përplasja e një anije kozmike në një asteroid është një mjet i zbatueshëm i mbrojtjes planetare në të ardhmen.

Lexo edhe

Video