Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

A është Interi favorit për titull? Conte jep përgjigjen e tij

A është Interi favorit për titull? Conte jep përgjigjen e tij

Antonio Conte i ka vlerësuar lartë lojtarët e Interit pas fitores 3-0 ndaj Milanit dhe shpjegon sekretin prapa përmirësimit të Christian Eriksen.

“Lojtarët e mi meritojnë lavdërime, ishte një lojë e përgatitur mirë, ata ishin protagonistët absolutë në fushë,” tha Conte për “DAZN”.

“Ishte një lojë e bukur, ishte një derbi me shumë presion sepse të dy ekipet janë atje lart në tabelë. Jam i lumtur sepse e përgatitëm mirë ndeshjen. Ne ishim të mirë për të shfrytëzuar në maksimum mundësitë ndaj një ekipi të fortë, ”vazhdoi trajneri.

“Milan dhe Pioli meritojnë lavdërime për atë që kanë bërë, ne duam t’ia kushtojmë fitoren tifozëve tanë, mirëpritja e tyre në stadium na dha kurajo dhe madje edhe më shumë përgjegjësi.”

A është Interi tani favoriti për Scudetto?


“Kam frikë nga dy ndeshjet e ardhshme kundër Genoas dhe Parmas. Kjo është koha kur ne duhet të provojmë se kemi bërë një hap tjetër për të qëndruar në krye të tabelës së Serie A, “pretendoi Conte.

“Genoa ka humbur vetëm një ndeshje që kur erdhi Ballardini. Parma po lufton pavarësisht se ka një ekip të mirë, këto dy ndeshje do të na tregojnë shumë për atë që mund të arrijmë.”

“Ne gjithmonë studiojmë se si mbrojnë kundërshtarët tanë në mënyrë që të rrisim cilësitë e lojtarëve tanë. Gjithmonë varet nga karakteristikat e kundërshtarëve tanë. Sot u përpoqëm të bënim shumë presion në fushë me Hakimin dhe Perisicin.”

Si e shpjegon zhvillimin e Eriksen dhe Ivan Perisic?

“Unë besoj se një trajner duhet t’i përmirësojë të gjithë dhe t’i lejojë të kuptojnë idetë e tij. Ne jemi një ekip dhe kemi ide të qarta në të dy fazat. Përmirësimet e Perisic dhe Eriksen më bëjnë krenar. Barella arriti në Inter dhe u vendos menjëherë mirë. Lojtarëve të tjerë u duhet më shumë kohë, Eriksenit gjithashtu i duhej kohë. Ai i ka kuptuar idetë tona dhe e njëjta gjë është e vërtetë edhe për Perisic.”, tha në fund Antonio Conte.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: