8 mënyra të vogla për të përmirësuar shëndetin tuaj mendor në 2023

8 mënyra të vogla për të përmirësuar shëndetin tuaj mendor në 2023

Me një vit të ri shpesh vjen një fokus i ri për shëndetin. Për shumicën e njerëzve, kjo zakonisht nënkupton dietë dhe stërvitje. Sidoqoftë, shëndeti juaj mendor duhet të jetë një pjesë e madhe  e çdo udhëtimi të mirëqenies.

Praktikoni frymëmarrjen diafragmatike

Përfshirja e ushtrimeve të frymëmarrjes së thellë në ditën tuaj është një qëllim i madh për vitin e ri.

“Mendja jonë nuk mund të relaksohet plotësisht nëse trupi ynë nuk është i relaksuar. Ekziston një lidhje e fortë mendje-trup, kështu që nëse luftoni me qetësimin e mendimeve tuaja njohëse, atëherë qetësimi i trupit tuaj fizik do të jetë i dobishëm, ” tha Kristen Casey, një psikolog klinik i licencuar dhe ekspert i pagjumësisë

Ndërsa ka mënyra të ndryshme për të praktikuar frymëmarrjen diafragmatike, në thelb ju do të dëshironi të merrni frymë përmes hundës, ta mbani atë për disa sekonda dhe ta lini të dalë përmes gojës. Megjithatë, ju dëshironi që ajri të hyjë në barkun tuaj për të siguruar që fryma të jetë më e madhe.

Jepini përparësi gjumit

Për të ndihmuar në përcaktimin e përparësive të shëndetit tuaj të gjumit përpiquni  të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë, duke shmangur sasi të mëdha të substancave menjëherë para gjumit (përfshirë alkoolin dhe kafeinën) dhe ekspozimin ndaj dritës menjëherë pas zgjimit .

Gjeni kohë për veten tuaj

Kjo tingëllon e qartë, por kur lindin jeta dhe puna, në fakt mund të jetë një luftë për të gjetur kohë për kujdesin ndaj vetes.

“Kur filloni të bëni gjërat që dëshironi të bëni, gjëra që ju bëjnë të ndiheni mirë, që ka një ndikim pozitiv në shëndetin mendor,” tha Kristen Gingrich, një punonjëse sociale. “Shumë kohë, ne shpenzojmë aq shumë kohë duke u dhënë energji njerëzve të tjerë dhe duke bërë gjëra për të tjerët, saqë ndonjëherë harrojmë se edhe ne kemi rëndësi.”


Kaloni kohë me njerëz që ju japin energji pozitive

Në një botë ku kaq shumë gjëra janë virtuale, është e lehtë të humbësh kontaktin me njerëzit që të interesojnë. Por lidhja me ata njerëz mund të jetë e dobishme në përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm mendor.

Ndërtoni marrëdhënien tuaj me ushqimin

Mendoni për mënyrat për të ulur ushqimet e përpunuara dhe sheqerin shtesë. Përqendrohuni në shtimin e ushqimeve të freskëta, të plota si frutat dhe perimet e freskëta, ushqimet me acide yndyrore omega 3 si salmoni dhe perimet me gjethe jeshile të errët pasi këto janë mbrojtëse për trurin.

Provoni diçka të re

Viti i ri është koha e përkryer për të dalë nga zona juaj e rehatisë dhe për të kultivuar zakone të reja. Ndërsa rutinat mund të jenë të shëndetshme, Tzall tha se ato ndonjëherë mund të na pengojnë të përfshihemi në aktivitete të reja që mund të pengojnë rritjen dhe  aftësinë për të qenë fleksibël psikologjikisht.

Dilni jashtë rregullisht

Mund të jetë e lehtë të qëndroni brenda gjithë ditën, veçanërisht nëse keni një punë në distancë ose punoni në një zyrë. Megjithatë, është e rëndësishme të dilni jashtë edhe nëse është vetëm për pak kohë.

Shkoni në terapi

Të kesh akses në terapi nuk është një privilegj që të gjithë kanë falë çështjeve të sigurimit, kostove në rritje dhe disponueshmërisë. Sidoqoftë, nëse keni mundësinë të shihni një profesionist të licencuar të shëndetit mendor, atëherë mund të dëshironi ta konsideroni atë në vitin e ri pasi terapia i ndihmon njerëzit të menaxhojnë stresin, ankthin dhe depresionin.

Lexo edhe

Video