7 këshilla për të hequr qafe hundën e bllokuar

7 këshilla për të hequr qafe hundën e bllokuar

Një hundë e mbyllur nuk është një gjendje e rrezikshme shëndetësore, por mund të jetë e pakëndshme.

Kongjestioni i hundës më së shpeshti shkaktohet nga ënjtja e mukozës së hundës.

Edhe pse në vetvete nuk është e rrezikshme, mund të shkaktojë mungesë gjumi që çon në çrregullime metabolike.

Ne ju sjellim këshilla sesi të flini të shkujdesur nëse keni hundë të zënë:

1. Mos fryni hundën

Hulumtimet tregojnë se fryrja e hundës krijon shumë presion në zgavrën e hundës dhe rrit mundësinë që lëngu nga hunda të hyjë në sinuse. Prandaj, fryrja duhet të shmanget, dhe nëse është e nevojshme, fryni me kujdes një vrimë hunde në të njëjtën kohë.

2. Pini mjaftueshëm lëngje

Kur mukoza në kanalet e hundës është shumë e trashë, ajo mund të ngjitet në mure dhe të shkaktojë një hundë të mbyllur. Duke marrë mjaftueshëm lëngje në trupin tuaj, ju mund ta parandaloni këtë. Gjithashtu, për gjumë më të mirë rekomandohet të mos konsumohen pije alkoolike dhe me kafeinë pasi kafeina dhe alkooli janë diuretikë, substanca që rrisin nxjerrjen e lëngjeve nga organizmi.

3. Dush i nxehtë para gjumit


Ju mund të lehtësoni hundën e mbyllur duke bërë dush me ujë të nxehtë. Mukoza e trashë në hundë do të bëhet e hollë, e cila do t’ju sjellë menjëherë lehtësim. Është e rëndësishme që dera e banjës të jetë e mbyllur në mënyrë që përqendrimi i avullit të ujit në ajër të rritet mjaftueshëm.

4. Investoni në një lagështues

Edhe pse një dush i nxehtë mund ta lehtësojë frymëmarrjen para gjumit, për ta bërë këtë efekt të zgjasë gjithë natën, ju rekomandojmë të përdorni një lagështues. Mund të shtoni disa pika vaj esencial eukalipt në pajisje, i cili redukton mukozën dhe hap rrugët e frymëmarrjes.

5. Shtoni një jastëk tjetër poshtë kokës

Koka dhe pjesa e sipërme e trupit duhet të jenë në një pozicion më të lartë se zakonisht për të reduktuar rrjedhjen e gjakut nëpër mukozën e hundës dhe rrjedhimisht mbingarkesën.

6. Shpëlajeni hundën me ujë të kripur

Mund të përdorni sprej me ujë deti ose të shpëlani hundën.

7. Lubrifikoni gjoksin me xhel mentol dhe vajra esencialë

Xhelet e këtij lloji aplikohen në gjoks dhe qafë dhe përveç mentolit, shpesh përmbajnë kamforë, e cila pastron në mënyrë perfekte rrugët e frymëmarrjes. Edhe pse xheli nuk shëron shkakun e hundës së bllokuar, sigurisht që ju ndihmon të merrni frymë më lehtë dhe të bëni një gjumë të mirë.

Është gjithashtu e rëndësishme të zbuloni shkakun e saktë të hundës së bllokuar. Nëse është alergji, është e nevojshme të hiqni alergjenin (nëse është e mundur) që ju shqetëson dhe të merrni një antihistamine. Nëse jeni të ftohur, mund ta ndihmoni veten me pika për hundë që përmbajnë ephedrinë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.