Pesë teori të konspiracionit për koronavirusin kinez

Koronavirusi deri më tani ka marrë jetën e mbi 100 personave, ndërsa rreth pesë mijë janë sëmurë. Disa vende kanë ndaluar udhëtimet në Kinë dhe po kthejnë banorët e tyre.

Me përhapjen e koronavirusit, përhapet informacion i pa verifikuar që kontribuojnë në përhapjen e panikut, transmeton KosovaPress.

Një teori merret me atë se si është përhapur virusi te njerëzit, të cilët kanë fituar vrull me publikimin e një videoje të një vajze që hante supë të lakuriqit në mes të përhapjes së virusit.

Videoja, përveç provokimit të shikuesve, kontribuoi në shënimin e dietës së kinezëve si shkakun e përhapjes së koronavirusit.

Sidoqoftë, ajo video nuk u filmua në Wuhan apo edhe në Kinë. Klipi është nga viti 2016 dhe tregon një bloger të famshëm që viziton Palau, një arkipelag në Paqësor.

Videoja u rishoqërua pas shpërthimit të epidemisë së koronavirusit.

Një koronavirus i ri besohet të ketë shpërthyer në një treg ku u shitën ilegalisht gjarpërinj në Wuhan.

Edhe pse lakuriqët duket se janë bartës të mundshëm të virusit në studimet e reja kineze, supa me lakuriq nate nuk është e zakonshme për të gjithë në Kinë.

Epidemia e planifikuar

Në Twitter dhe Facebook ka filluar qarkullimi i dokumenteve që duket se sugjerojnë se ekspertët kishin dijeni për virusin vitin e kaluar.

Njoftimi, i cili është ndarë mijëra herë në mediat sociale, është një lidhje patentë për vitin 2015.

Dokumenti diskuton se si një version i dobësuar i koronavirusit po zhvillohet për përdorim të mundshëm si vaksinë, për të parandaluar ose trajtuar sëmundjet e frymëmarrjes.

Por patenta nuk është për koronavirusin e ri. Përkundrazi, ajo mbulon një virus infektiv të bronkitit, një anëtar i një familje më të madhe koronavirus që zakonisht infekton shpendët.


Armët biologjike

Një tjetër teori e pabazuar e përhapur në internet, që sugjeron që virusi ishte pjesë e programit sekret të armëve biologjike të Kinës. E njëjta teori pretendon se virusi u lëshua aksidentalisht nga Instituti i Virologjisë Vuhan.

Një numër i madh njerëzish mbrojnë këtë teori të komplotit dhe cituan dy artikuj në ‘Washington Times’. Të dy artikujt cituan një ish-oficer të inteligjencës ushtarake izraelite që e pretendoi atë. Sidoqoftë, provat për këto pretendime nuk u paraqitën në artikuj.

Një infermiere nga Wuhan

Javën e kaluar, versionet e një video duket se ishin regjistruar nga një infermiere ose një mjek nga krahina Hubei. Videoja është parë më shumë se një milion herë në rrjete të ndryshme sociale dhe është ngarkuar nga media të shumta.

Versioni më i popullarizuar është postuar në YouTube nga një përdorues korean, dhe video përfshin titra në gjuhën angleze dhe koreane. Ndërkohë, video u hoq.

Sipas asaj që është shkruar në gjuhën angleze, gruaja pretendon se është infermiere në një spital në Wuhan. Megjithatë, ajo nuk e thotë këtë në video. Kjo duket se ka të bëjë me supozimet e atyre që kanë postuar videon në YouTube.

Një grua e paidentifikuar vesh një kostum mbrojtës në një vend të panjohur. Akoma, kostumi dhe maska e tij nuk janë të njëjta me stafin mjekësor në Wuhan.

Ajo bën shumë pretendime të pabazuara në lidhje me virusin, kështu që nuk ka gjasa që ajo të jetë infermiere apo mjek. Në atë video,  pretendon se mbi 90,000 njerëz ishin infektuar në Kinë, por sipas raporteve zyrtare, rreth 4500 njerëz u sëmurën.

Ajo thotë se virusi mund të infektojë deri në 14 persona. Sidoqoftë, OBSH raporton se një person mund të infektojë 1.4 deri në 2.5 persona.

Mjekia spiune

Një tjetër teori konspirative që është përhapur është se virusi është i lidhur me pezullimin e studiuesve nga Laboratori Kombëtar i Mikrobiologjisë në Kanada.

Është një mjek kinez virusolog, burri i saj dhe studentët e saj nga Kina që janë larguar nga laboratori për shkelje të mundshme të politikave të tyre të biznesit.

Raportet tregojnë se ajo vizitoi Laboratorin Kombëtar të Biosigurisë në Wuhan dy herë në vit për një periudhë dyvjeçare.

Një ‘cicërimë’ e ndarë nga më shumë se 12,000 njerëz pretendon se mjekia me burrin e saj ishte një spiune që dërgoi patogjenë në Wuhan dhe se burri i saj ishte i specializuar për koronavirus.

Lexo edhe

Video