5 arsye pse nuk duhet të shkoni në shtrat menjëherë pas vaktit

5 arsye pse nuk duhet të shkoni në shtrat menjëherë pas vaktit

Shumë njerëz ndjehen të përgjumur pas një vakt dhe gjëja e parë që të vjen në mendje është një gjumë pasdite. Por hulumtimet kanë treguar se kjo është pikërisht ajo që duhet të shmangni.

Fjetja apo edhe thjesht shtrirja menjëherë pas vaktit mund të ketë pasoja vërtet të pakëndshme në trupin e njeriut, raporton Bright Side. Prandaj, ne ju sjellim pesë arsye pse duhet ta ndërprisni këtë praktikë menjëherë dhe cila është periudha ideale midis vakteve dhe shkuarjes me pushime!

Ju mund të ndjeni urth

Zakonisht, acidi, i cili krijohet gjatë tretjes së ushqimit, gjendet në stomak. Por kur shtriheni, acidi lëviz përmes stomakut tuaj dhe mund të vijë në kontakt me pjesë të ndjeshme të sistemit të tretjes. Kjo mund të çojë në urth, një ndjesi djegieje të dhimbshme në gjoks ose në fyt.

Cilësia e gjumit menjëherë pas vaktit është më e ulët se zakonisht

Nëse keni ngrënë një vakt të madh pak para se të shkoni në shtrat, procesi i tretjes ndodh gjatë gjumit. Pra, ai mund të jetë shkaku i një ëndrre të keqe. Mendja juaj është më aktive gjatë fazës së tretjes së ushqimit, dhe gjithashtu mund të ndjeni dhimbje në urth, të gjitha këto do të ndikojnë në cilësinë e pushimit dhe gjendjen shpirtërore të mëvonshme.

Ëndrrat e këqija po bëhen gjithnjë e më të zakonshme


Përveç ëndrrave dhe fantazive të bukura, shkuarja në shtrat menjëherë pasi të keni ngrënë një vakt mund të zgjojë tek ju ato ëndrra pak më të shëmtuara. Siç e përmendëm, fillimi i metabolizmit shkakton më shumë aktivitet të trurit, kështu që ekziston një mundësi më e madhe që kur të hyni në fazën REM të gjumit (Lëvizja e Shpejtë e Syrit) të përjetoni ëndrra të gjalla ose të mërzitshme në lidhje me atë që ishte në mendjen tuaj, transmeton Bright Side.

Do të zgjoheni nga dëshira për të shkuar në tualet

Disa njerëz kanë një nevojë të shtuar për të urinuar natën, dhe kjo gjendje njihet më mirë si nokturia. Mund të ketë lidhje me ushqimin që konsumoni, i cili mund të jetë diuretik ose me fjalë të tjera, për shkak të tij duhet të urinoni më shumë. Por ajo që shumë nuk e dinë është se kafeina është gjithashtu një diuretik dhe se përveç kafesë, ajo është gjithashtu e pranishme në çaj dhe çdo ëmbëlsirë të pjekur që përmbajnë çokollatë, si dhe disa ilaçe. Prandaj, nganjëherë nëse shkoni në shtrat menjëherë pas një vakt ose ëmbëlsirë pasdite, mund të prisni të zgjoheni me një fshikëz të plotë.

Shtimi i peshës në disa raste mund të shkaktohet nga shkuarja në shtrat pas vaktit

Kur shkoni në shtrat menjëherë pas vaktit nuk i jepni trupit tuaj kohë të mjaftueshme për të djegur të gjitha kaloritë. Prandaj, edhe pse shtrirja dhe gjumi mund të duket si një mundësi ideale për ju në këtë pikë, është më mirë të qëndroni zgjuar për të parandaluar grumbullimin e kilogramëve të padëshiruar.

Sa kohë duhet të kalojë midis ngrënies dhe gjumit

Për të parandaluar urthin, dhimbjen e stomakut dhe gjumin e dobët, dietologët këshillojnë që të prisni të paktën tre orë pas vaktit para se të bini në gjumë. Prandaj, sigurohuni që të mbani në mend këtë udhëzim herën tjetër kur të hani mirë dhe të filloni të ngrini!

Video

error: