303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të dhënave të publikuara sot në kërkimin e informacionit në lidhje me koronavirusin.

Nëntë më shumë njerëz vdiqën, raporton agjencia e lajmeve bullgare BTA.

Gjithsej 12,717 njerëz u infektuan me virusin e koronës, nga të cilat 5,139 konsiderohen raste aktive.


Shumica e personave të infektuar u gjetën në zonën e Blagoevgrad (97), e ndjekur nga Varna (54), Plovdiv (45) dhe Sofje (28).

Në 24 orët e fundit janë shëruar 190 pacientë, të cilët e rritën numrin e përgjithshëm të kuruarve në 7.154.

Në spital ka 872 pacientë, 44 prej të cilëve janë në kujdesin intensiv.

Lexo edhe

Video

error: