14 lloje të ushqimeve dhe pijeve që ju ​​bëjnë të dukeni më të vjetër

14 lloje të ushqimeve dhe pijeve që ju ​​bëjnë të dukeni më të vjetër

Edhe pse mosha kronologjike është e njohur për të gjithë ne, mosha biologjike është shumë më e vështirë të përcaktohet. Tregon se sa i vjetër është trupi juaj për shkak të faktorëve të jetës si pirja e duhanit, ekspozimi në diell, mjedisi dhe dieta, dhe trupi juaj mund të jetë më i vjetër se sa mendoni.

Nutricionistët për Eat This po zbulojnë se cilat ushqime përshpejtojnë procesin e plakjes së trupit tuaj.

Produkte buke

Produktet e furrës janë të pasura me sheqerna dhe yndyra të shtuara, të cilat mund të çojnë në shtim në peshë dhe shëndet të dobët të dhëmbëve. Gjegjësisht, sheqeri stimulon një mikrobiomë të pashëndetshme, dhe gjithashtu ka një efekt pro-inflamator në trupin tonë. Konsumimi i ushqimeve të pasura me sheqer dhe yndyra mund të përshpejtojë procesin e plakjes.

Patate të skuqura

“Konsumimi i acideve yndyrore trans stimulon interleukin 6 në trup,” shpjegon Lisa Hayim, themeluese e The WellNecessities. Nëse dëshironi diçka krokante, provoni krisur me drithëra ose perime të copëtuara si kungull i njomë ose shkopinj selino.

Proshutë

Nëse doni të ruani pamjen rinore, sigurohuni që të shmangni proshutën. Përkatësisht, nitratet dhe ruajtësit janë aditivë të nevojshëm në produktet e mishit të tharë, dhe lidhen me rritjen e vdekshmërisë nga sëmundjet e lidhura me moshën, përfshirë sëmundjen e Alzheimerit dhe Parkinsonit, sipas një studimi në Journal of Alzheimer Disease.

Ushqime me sasi të larta kripe

Ushqimet e pasura me natrium shkaktojnë mbajtjen e ujit në trup dhe ndjenjën e fryrjes. Mbajtja e ujit mund ta bëjë lëkurën të duket e fryrë dhe e lodhur. Për më tepër, ushqimet e larta në kripë shkaktojnë dehidratim, dhe disa studime të hershme tregojnë se ajo gjithashtu dëmton ADN -në, shkurton telomeret dhe përshpejton plakjen.

Ushqime të gatshme dhe të ngrira

Ushqimet e ngrira shpesh janë të pasura me natrium. Natriumi kontribuon në mbajtjen e ujit dhe pamjen e përgjithshme të fryrë të moshës.

Konservuesit

Ruajtësit e përdorur në mishin e përpunuar mund të krijojnë radikalet e lira në trup. Gjegjësisht, radikalet e lira çojnë në oksidimin e qelizave dhe ADN -së, dhe mund të shkaktojnë dëme të mjaftueshme për të çuar në tumore ose gjendje të tjera shëndetësore.

Karbohidratet me një indeks të lartë glicemik


“Është vërtetuar se ushqime të tilla si pasta, thekon drithërash të plota dhe me sheqer, gjevrek, makarona dhe drithëra të përshpejtuara përshpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave në lëkurë, duke shkaktuar akne dhe rosacea,” thotë Dr. Tasneem Bhatia, një ekspert për humbje peshe. Edhe të ashtuquajturat ushqime “të shëndetshme” me drithëra, të cilat kanë një indeks glicemik më të ulët, mund të krijojnë një furnizim me glukozë që shkakton rrudha.

Ëmbëlsirat

“Sheqeri i përpunuar mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës dhe shtim në peshë,” thotë nutricionisti Orlick Levy. “Përveç kësaj, marrja e tepërt e ëmbëlsirave mund të ndikojë negativisht në shëndetin e dhëmbëve, dhe një gjë është e sigurt, asgjë nuk do t’ju bëjë të plakeni më shpejt se dhëmbët e prishur.”

Sheqeri shkakton inflamacion, i cili është frenuesi kryesor i lëkurës së shëndetshme dhe të bukur. Për t’i bërë gjërat më keq, sheqeri gjithashtu dëmton kolagjenin dhe elastinën, të cilët janë përgjegjës për pamjen rinore të lëkurës.

Alkooli

Një gotë verë e rastit nuk dëmton as ju as lëkurën tuaj, por pirja e sasive të tepërta të alkoolit, veçanërisht pijeve me sheqer, shkakton radikalet e lira. Alkooli gjithashtu privon trupin nga vitamina A, një antioksidues thelbësor për rinovimin e qelizave. Prandaj, nëse pini alkool, më mirë duhet të përdorni pije pa sheqer të shtuar, siç është vera ose vera e gazuar. Gjithashtu, sigurohuni që të konsumoni alkool në moderim dhe të pini ujë të mjaftueshëm.

Kokteje

Këto pije të ëmbla mund të kenë më shumë se 50 gramë sheqer të shtuar në një koktej! Përveç kësaj, alkooli në pije mund t’ju ​​dehidratojë, duke i bërë rrudhat më të dukshme.

Ushqim i shpejtë

“Restorantet zakonisht përdorin vaj misri për tiganisjen e ushqimit, një nga vajrat më të pashëndetshëm,” thotë Orlick Levy. Kur konsumohet, radikalet e lira lëshohen në trup. Dëmtimi i radikalëve të lirë ose stresi oksidues ka një numër efektesh negative shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Ushqim i flakur

Petullat me flambe ose banane janë një trajtim i preferuar i shumë njerëzve. Por alkooli i nevojshëm për të ndezur shkakton një reaksion zinxhir të problemit. Rritja e konsumit të alkoolit çon në formimin e ROS (specie reaktive të oksigjenit). Nivelet e larta të ROS rezultojnë në stres oksidues që mund të shkaktojë dëme serioze në trup. Edhe pse është e lehtë të njohësh alkoolin kur është në pije, nuk është aq e lehtë të monitorosh konsumin e tij gjatë ngrënies së tij. Na duket se ushqimet e përflakur kanë djegur të gjithë alkoolin e shtuar, por ushqimi në të vërtetë ende ruan 75 për qind të alkoolit të shtuar.

Pije sode

Një studim i vitit 2016 i botuar në Journal of the American Dental Association mati pH-në e 379 pijeve të blera në dyqane. Pijet me pH nën 3.0 janë etiketuar si “relativisht erozive “, ndërsa pijet me pH midis 3.0 dhe 3.99 ishin “erozive”. Ky studim zbuloi se 85 pije të gazuara ishin ose” jashtëzakonisht erozive “ose” erozive “për dhëmbët. Ne jemi të sigurt se ky informacion do të nxisë të menduarit, para ju vendosni të konsumoni lëngje të gazuara herën tjetër.

Pije energjike

Pijet energjike janë shumë të pasura me sheqer dhe janë shumë acide, të cilat mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj dhe t’i bëjnë ata më të prirë ndaj njollave, të cilat do të plakin buzëqeshjen tuaj. Përveç kësaj, nivelet e larta të kafeinës dhe natriumit mund të çojnë në dehidratim, veçanërisht nëse konsumoni pije energjike në vend të ujit. Dehidratimi është një nga faktorët kryesorë që kontribuon në formimin e rrudhave dhe plakjen e lëkurës.

Lexo edhe

Video

error: