130 mijë banorë ende pa energji elektrike në Kiev

130 mijë banorë ende pa energji elektrike në Kiev

Pas sulmeve intensive ruse, dhjetëra mijëra banorë në kryeqytetin ukrainas Kiev janë ende pa energji elektrike, sipas autoriteteve lokale.

Rreth 130,000 njerëz në metropolin prej 3 milionë banorësh janë ende të prekur, tha të shtunën administrata ushtarake e qytetit, duke shtuar se riparimet priten të përfundojnë në 24 orët e ardhshme.


Të gjitha sistemet e ngrohjes do të duhet të punojnë përsëri, thanë autoritetet.

Rusia të mërkurën shënjestroi infrastrukturën energjetike të Ukrainës me dhjetëra raketa dhe raketa lundrimi, duke shkaktuar dëme të rënda.

Energjia elektrike, uji dhe ngrohja kanë dështuar gjithashtu në shumë pjesë të tjera të vendit, me frikën se shërbimet thelbësore nuk do të funksionojnë siç duhet në muajt e ftohtë në vijim. /DPA/

Lexo edhe

Video