124 qytetarë aktivë me Covid në Shqipëri

124 qytetarë aktivë me Covid në Shqipëri

124 qytetarë të prekur me COVID janë aktualisht në Shqipëri, ndërsa gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 4 persona dhe nuk ka asnjë humbje jete.

Sipas një njoftimi të ministrisë, janë kryer 2771 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 4 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Tiranë, nga 1 rast në Durrës, Vau i Dejës.

Në spital po trajtohen 7 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.


Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,910 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Që nga fillimi i pandemisë janë kryer 774,257 tesime, ndërsa kanë rezultuar pozitivë 132,488 qytetarë. Deri më tani janë shëruar 129,910 qytetarë nga COVID dhe kanë ndërruar jetë 2,454 të prekur.

Lexo edhe

Video

error: