Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

1100 ndeshje për Buffonin

1100 ndeshje për Buffonin

Gardiani veteran i portës së Juventus-it Gianluigi Buffon, mbrëmë në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë kundër Inter-it, ka zhvilluar ndeshjen e tij të 1100-të në karrierën e tij.

Italiani e festoi këtë paraqitje mbrëmë në mënyrën më të mirë, duke triumfuar kundër skuadrës së Interi-it si mysafirë me rezultat 1:2, përcjell KosovaPress.

Gjatë karrierës së tij, Buffon ka arritur të paraqitet për tre skuadra. Në fillim si portier i Parma-s, ku më pastaj u transferua tek Juventusi, ku pas një karriere të bujshme tek “Zonja e Vjetër” kaloi tek Paris Saint-Germain, dhe në fund u rikthye tek kampioni i Serie A, dhe ende vazhdon të mbrojë ngjyrat bardh e zi.

Më poshtë mund të gjeni statistikat e Gianluigi Buffon-it gjatë karrierës së tij.


  1. 1995-2001

              220 ndeshje për Parma-n

  • 1997-2016

              176 ndeshje për Kombëtaren e Italisë

  • 2001-2018, 2019-në vazhdim

              679 ndeshje për Juventus-in

  • 2018-2019

              25 ndeshje për PSG-në

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: