101-vjeçarja italiane mbijeton gripin spanjoll, luftën botërore dhe tri herë COVID-19!

101-vjeçarja italiane mbijeton gripin spanjoll, luftën botërore dhe tri herë COVID-19!

Mjekët në Itali janë shtangur nga qëndrueshmëria e Nonna Maria Orsingher, një gjyshe 101-vjeçare që i mbijetoi pandemisë të gripit spanjoll, Luftës së Dytë Botërore dhe tri herë me koronavirus. Orsingher ishte pozitiv me COVID-19 për herë të parë në shkurt.

“Në shkurt, nëna ime u shtrua në spital në Sondal dhe mjeku në spital na tha që ajo kurrë nuk kishte takuar dikë aq të moshuar sa ai ishte infektuar me koronavirusin në atë mënyrë. Ajo po merrte frymë vetë dhe nuk kishte ethe”, thotë vajza e saj Karla.

Për fat të keq, ajo u shtrua përsëri në spital në shtator me ethe, pas së cilës ajo u testua përsëri dhe doli pozitive. Ajo kaloi një periudhë të plotë trajtimi prej 18 ditësh.

Edhe atëherë, stafi mjekësor u mahnit nga rezistenca e plakës dhe tha se qëndrimi i saj në spital ishte kryesisht një masë paraprake.


Sidoqoftë, lufta e saj me COVID-19 nuk u ndal këtu. Ajo ishte pozitive për virusin përsëri të premten e kaluar. Pavarësisht nga gjithçka, Maria Orsingher është një rast asimptomatik.

Pavarësisht se ishte mjaft e shtrirë në shtrat për shkak të moshës së saj dhe kishte vështirësi të komunikonte me tre vajzat e saj pasi ajo është pothuajse e shurdhër, familja e saj me padurim e pret ardhjen e saj në shtëpi.

E lindur më 21 korrik 1919 në qytetin e vogël Gaggio, Maria Orsingher mbijetoi pandeminë e gripit spanjoll, u martua gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe tani është në rrugën e saj për të mposhtur COVID-19 për herë të tretë.

“Mjekët janë plotësisht të habitur”, thonë vajzat e saj, duke shpjeguar se nëna e tyre është testuar tre herë negative dhe tre herë pozitive deri më tani.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: