​Zelensky sot viziton Britaninë e Madhe

​Zelensky sot viziton Britaninë e Madhe

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të bëjë vizitën e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën që nga pushtimi rus në vendin e tij, tha Doëning Street.

Ai do të shikojë trupat e vendit të tij duke u trajnuar nga forcat e armatosura britanike, me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak duke njoftuar se vendi i tij do të zgjerojë trajnimin për pilotët luftarakë ukrainas dhe marinsat, duke premtuar gjithashtu një investim afatgjatë në ushtrinë e Ukrainës, shkruan CNN.

Sunak tha: “Vizita e presidentit Zelensky në MB është një dëshmi e guximit, vendosmërisë dhe luftës së vendit të tij dhe një dëshmi e miqësisë së pathyeshme midis dy vendeve tona”.


Ai ka shtuar se që nga viti 2014, Britania e Madhe ka ofruar trajnime jetike për forcat ukrainase, duke i lejuar ata të mbrojnë vendin e tyre, të mbrojnë sovranitetin e tyre dhe të luftojnë për territorin e tyre.

“Jam krenar që sot do ta zgjerojmë atë trajnim nga ushtarët tek marinsat dhe pilotët e avionëve luftarakë, duke siguruar që Ukraina të ketë një ushtri të aftë për të mbrojtur interesat e saj edhe në të ardhmen.”

Vizita e Zelensky në Londër është vetëm e dyta e tij jashtë vendit të tij që kur Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse një vit më parë, pas vizitës së tij në Uashington DC në dhjetor.

Lexo edhe

Video