​Ushtria ukrainase bombardon depon e armatimit rus

​Ushtria ukrainase bombardon depon e armatimit rus

Ushtria e Ukrainës thotë se ka shkatërruar një depo municionesh ruse në qytetin jugor Nova Kakhovka, duke vrarë dhjetëra ushtarë, në një sulm që me sa duket përfshin raketa të furnizuara nga SHBA.

Megjithatë, zyrtarët rusë të okupimit thonë se shtëpitë dhe magazinat u goditën, duke lënë shtatë të vdekur dhe deri në 80 të lënduar.

Nuk ishte e mundur të verifikohej shkalla e dëmeve apo viktimave, raporton BBC.

Pamjet e pakonfirmuara të disa shpërthimeve të fuqishme janë shpërndarë në rrjetet sociale.


Ndihmësi presidencial ukrainas Mykhaylo Podolyak ia atribuoi sulmin raketës së shumëfishtë Himars të furnizuar nga SHBA dhe foli për një “përplasje reale” për “ushtrinë e dytë” të botës.

Një zyrtar i instaluar nga Rusia në rajonin jugor të Khersonit, Katerina Gubareva, akuzoi Ukrainën për bombardimin e “qyteteve paqësore me armë amerikane”.

Himars është shumë më i saktë se sistemet ekuivalente të Rusisë dhe tashmë po vlerësohet me një varg sulmesh të fundit thellë në territorin e kontrolluar nga Rusia.

Zona të mëdha të rajonit Kherson u pushtuan nga rusët në javët e para të pushtimit, por forcat ukrainase kanë nisur një kundërofensivë ndërsa Rusia është fokusuar në shtytjen e saj ushtarake në territorin ukrainas në lindje. Kievi u ka kërkuar banorëve të largohen nga zona për t’i shpëtuar kundërsulmit.

Zyrtarët e emëruar nga Rusia nuk përmendën se një depo armësh u godit, por thanë në vend të kësaj se magazinat që përmbanin kripur pleh mineral kishin shpërthyer – një pretendim i tallur nga zyrtarët ukrainas.

Lexo edhe

Video