​Turqi, të paktën 284 të vdekur dhe mbi 2300 të plagosur nga tërmeti 7.4 ballë

​Turqi, të paktën 284 të vdekur dhe mbi 2300 të plagosur nga tërmeti 7.4 ballë

Të paktën 284 njerëz u vranë dhe 2,323 të tjerë u plagosën në 10 provinca pas një tërmeti të fortë që goditi Turqinë jugore të hënën në mëngjes, tha zëvendëspresidenti Fuat Oktay.

Gjithsej 1710 ndërtesa u shembën pas tërmetit, tha Oktay në një konferencë shtypi, raporton AA.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) tha se tërmeti me magnitudë 7.4 goditi në orën 4:17 të mëngjesit (0117 GMT) dhe kishte qendër rrethin Pazarcik në provincën jugore të Kahramanmaras të Turqisë. Tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash (4.3 milje).

Provincat Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay dhe Kilis janë prekur rëndë nga tërmeti.

“Presidenti ynë (Recep Tayyip Erdogan) ka ndjekur dhe menaxhuar ngjarjen që nga momenti i tërmetit”, tha Oktay.

Ai shtoi se Aeroporti Hatay aktualisht është i mbyllur për fluturime, duke thënë se ata kanë mbyllur gjithashtu Kahramanmaras dhe Gaziantep për fluturime civile.

Tërmeti fillestar u ndje edhe në provinca të tjera juglindore, duke përfshirë Dijarbakirin dhe vendet fqinje, duke përfshirë Libanin dhe Sirinë.

Erdogan shkroi në Twitter pas goditjes nga tërmeti.

Ai shtoi se AFAD dhe njësitë e tjera janë “në gatishmëri”.

Ai vuri në dukje se ekipet e shpëtimit janë dërguar menjëherë në zonat e prekura nga tërmeti.


“Ministria jonë e Brendshme dhe Ministria e Shëndetësisë, AFAD, qeveritë e provincave dhe të gjitha institucionet e tjera e filluan punën me shpejtësi. Po bashkërendojmë edhe punën pas tërmetit. Shpresojmë që së bashku ta kalojmë këtë fatkeqësi sa më shpejt dhe me sa më pak dëme dhe të vazhdojmë punën tonë”, shtoi ai.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu tha se gjashtë tërmete me magnitudë mbi 6 kanë goditur vendin deri tani herët të hënën.

Soylu shtoi se tërmetet kishin prekur disa provinca duke përfshirë Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis dhe Sanliurfa.

“Ekipet tona të shpëtimit janë dërguar në rajon. Avionët tanë të ngarkesave u përgatitën dhe u dërguan në rajon.”

Ai vuri në dukje se vendi lëshoi një alarm të nivelit 4, i cili përfshin një thirrje për ndihmë ndërkombëtare.

Të paktën pesë persona janë vrarë dhe 34 ndërtesa janë shkatërruar në provincën jugore Osmaniye.

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe 79 u plagosën dhe gjashtë ndërtesa u shkatërruan në provincën Diyarbakir, ndërsa 18 njerëz vdiqën dhe 67 u plagosën në provincën Sanliurfa.

Në provincën Malatya, të paktën 23 persona u vranë, 420 u plagosën dhe 140 ndërtesa u shkatërruan.

Guvernatori i Gaziantepit Davut Gul vuri në dukje se 531 ndërtesa u shembën në të gjithë qytetin pas tërmetit.

AFAD ka publikuar një deklaratë duke thënë: “Pas një diskutimi me Ministrinë e Punëve të Jashtme, u thirr ndihma ndërkombëtare për kërkim-shpëtim përmes ERCC (Qendra Koordinuese e Reagimit Emergjent).

Lexo edhe

Video

7 Comments

Komentet janë të mbyllura.