​Trajneri i Arabisë Saudite: Ndonjëherë ndodhin gjëra të çmendura

​Trajneri i Arabisë Saudite: Ndonjëherë ndodhin gjëra të çmendura

Trajneri francez i Arabisë Saudite, Herve Renard, ka paralajmëruar lojtarët e tij që të mos festojnë për shumë gjatë pas fitores së tyre krejtësisht të çmendur 2-1 kundër Argjentinës në hapjen e tyre të Kupës së Botës të martën, dhe la të kuptohet se ndoshta “Albiceleste” e nënvlerësuan ekipin e tij.

Arabia Saudite u rikthye nga disavantazhi prej 1-0 për ta mposhtur në fund Argjentinën me rezultat 2-1.

“Ne tani jemi shume të lumtur, por mos harroni se Argjentina është ende një ekip fantastik”, tha Renard.

“Ky është futboll, ndonjëherë mund të ndodhin gjëra krejtësisht të çmendura”, shtoi trajneri francez, i cili më parë udhëhoqi Zambinë dhe Bregun e Fildishtë drejt lavdisë së Kupës së Kombeve të Afrikës.


Sa i përket shijimit të momentit, Renard ishte i etur për të parë përpara në ndeshjet e ardhshme të sauditëve në Grupin C kundër Polonisë dhe Meksikës.

“Ne mund të kemi një festë të mirë gjatë 20 minutave dhe kjo është e gjitha, ka edhe dy ndeshje të tjera. Kur të vini në Kupën e Botës, duhet të besoni në veten tuaj, gjithçka mund të ndodhë në futboll”, tha ai.

Megjithatë, Renard tha se nuk ishte plotësisht i kënaqur me ekipin e tij, pavarësisht fitorja, përcjellë KosovaPress.

“Taktikisht ne nuk ishim të mirë në pjesën e parë. Bllokimi ynë ishte kompakt, por presioni ynë ndaj qendërmbrojtësve dhe mesfushorit mbrojtës Leandro Paredes nuk ishte i mjaftueshëm,” tha 54-vjeçari.

Lexo edhe

Video