​Top pesë yjet që mund të mungojnë në Kampionatin Botëror

​Top pesë yjet që mund të mungojnë në Kampionatin Botëror

Kampionati Botëror “Katar 2022” mund të zhvillohet pa i pasur disa prej yjeve shumë të rëndësishmet të futbollit evropian.

Ekipe të mëdha si Portugalia, Suedia, Italia e Polonia do ta kërkojnë një vend në fazat finale nga ndeshjet e play-offi-it.

Evropa ka 13 vende në Kupën e Botës vitin e ardhshëm, por tre nga kombet që kualifikohen arrijnë nga play-off vitin e ardhshëm.

Por kush janë pesë top lojtarët që mund të mungojnë në “Katar 2022”?

ERLIN BRAUT HAALAND (NORVEGJI)

Sulmuesi i Borussia Dortmundit, Erling Braut Haaland është nën syrin e të gjithëve në të gjithë Evropën pas numrave të tij me skuadrën e Bundesligës, si në Ligën e Kampionëve ashtu edhe në garat vendase. Norvegjezi ka shënuar nëntë gola në gjashtë vite të Bundesligës dhe nuk do të jetë në gjendje të kontribuojë për kombëtaren në ndeshjen vendimtare kualifikuese kundër Holandës sonte, për shkak të një problemi në ijë.

ROBERT LEËANDOËSKI (POLONI)


Kandidati për Topin e Artë Robert Lewandowski rrezikon të humbasë një vend në Katar vitin e ardhshëm, vetëm dy vjet pasi kishte pushtuar futbollin evropian me Bayern Munichun.

Reprezentuesi polak ka shënuar tetë gola në katër ndeshjet e Ligës së Kampionëve deri më tani këtë sezon, plus 13 në 11 ndeshje të Bundesligës. Lewandowski ka shënuar 72 gola në 127 paraqitje me kombëtaren, e cila po përgatitet për shortin e play-off-it më 26 nëntor.

CRISTIANO RONALDO (PORTUGALI)

Portugalia dhe Italia kishin një fat të ngjashëm, duke humbur një vend në Katar 2022 në raundin e fundit të ndeshjeve, pasi Serbia befasoi portugezët. Një nga lojtarët më të lakmuar në historinë e futbollit rrezikon të humbasë atë që mund të jetë shansi i tij i fundit për të fituar një Kupë Bote. Ronaldo, i cili iu bashkua Manchester United gjatë verës, mbush 37 vjeç në shkurt, dhe edhe pse askush nuk pret që ai të tërhiqet nga futbolli, ai do të ishte 41 vjeç në kohën kur të vijë një mundësi tjetër për Kupën e Botës.

ZLATAN IBRAHIMOVIQ (SUEDI)

Një tjetër veteran që mund të ketë një shans të fundit për të luajtur në Kupën e Botës do të ishte sulmuesi i Milanit, Ibrahimovic, i cili ka ndihmuar kuqezinjtë të kthehen në majat e futbollit italian. 40-vjeçari mbërriti në janar të vitit 2020 dhe ka qenë protagonist për skuadrën e Stefano Piolit, i cili e ka udhëhequr “Diavolon” drejt rikthimit në Ligën e Kampionëve dhe aktualisht është në krye të tabelës me Napolin në Serinë A. Zlatan doli nga pensioni ndërkombëtar për të marrë pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës, humbi EURO 2020 për shkak të lëndimit, por do të ishte i etur për të ndihmuar kombin e tij në Katar.

GARETH BALE (UELS)

Ylli i Real Madridit, Gareth Bale, ka qenë lideri i skuadrës së Uellsit, e cila është kthyer nga të qenit një skuadër e re për t’u bërë një ekip konkurrues në evenimente të rëndësishme. Skuadra uellsiane është kualifikuar për në play-off.

Lexo edhe

Video