​The Times publikon fotografi nga terrori në Buça: Një peizazh tmerresh

​The Times publikon fotografi nga terrori në Buça: Një peizazh tmerresh

Ndërsa përparimi rus në Kiev ngeci, filloi një fushatë terrori dhe hakmarrjeje kundër civilëve aty pranë në Buça, thonë të mbijetuarit dhe hetuesit, raporton The New York Times.

Ushtarët rusë u ngritën në këtë shkollë. Një snajper në një ndërtesë të lartë qëlloi mbi këdo që lëvizte. Ushtarë të tjerë torturuan, përdhunuan dhe ekzekutuan civilë në bodrume ose oborre të shtëpisë.

The New York Times shkruan se ekipe të veta kanë vizituar Buçën, duke dokumentuar dhjetëra vrasje të civilëve, duke realizuar intervista të shumë dëshmitarëve dhe duke ndjekur hetuesit vendas për të zbuluar shkallën e mizorive ruse.

This image has an empty alt attribute; its file name is merlin_205302633_f60ec66d-8227-47e6-b703-b7b936ad93b0-master1050.jpg

Një nënë e vrarë nga një snajper ndërsa po ecte me familjen e saj për të marrë një termos me çaj. Një grua e mbajtur si skllave seksi, lakuriq përveç një palltoje leshi dhe e mbyllur në një bodrum patate përpara se të ekzekutohej. Dy motra të vdekura në shtëpinë e tyre, trupat e tyre të mbetur të rrëzuar në dysheme për javë të tëra.

Buça është një peizazh tmerresh.


This image has an empty alt attribute; its file name is xxbucha1-master1050-v2.jpg

Që nga dita e parë e luftës, 24 shkurt, civilët mbajtën peshën kryesore të sulmit rus në Bucha, disa milje në perëndim të Kievit, kryeqytetit të Ukrainës. Forcat speciale ruse që po afroheshin në këmbë përmes pyllit qëlluan mbi makinat në rrugë dhe një kolonë automjetesh të blinduara qëlluan dhe vranë një grua në kopshtin e saj ndërsa po shkonin në periferi.

Por ato mizori të hershme u zbehën në krahasim me atë që erdhi më pas.

This image has an empty alt attribute; its file name is merlin_205305612_f85ecd05-9193-4720-b760-90cb644aca5a-master1050.jpg

Ndërsa përparimi rus në Kiev ngeci përballë rezistencës së ashpër, thanë civilët, pushtimi armik i Buçës rrëshqiti në një fushatë terrori dhe hakmarrjeje. Kur një ushtri ruse e mundur dhe e demoralizuar më në fund u tërhoq, ajo la pas një tablo të zymtë: trupa të civilëve të vdekur të shpërndarë në rrugë, në bodrume ose në oborret e shtëpisë, shumë prej tyre me plagë armësh në kokë, disa me duar të lidhura pas shpine.

Gazetarët dhe fotografët e The Neë York Times kaluan më shumë se një javë me zyrtarë të qytetit, mjekë ligjorë dhe shumë dëshmitarë në Buça, duke zbuluar detaje të reja të mizorive të stilit të ekzekutimit kundër civilëve. The Times dokumentoi trupat e pothuajse tre duzina njerëzve ku u vranë – në shtëpitë e tyre, në pyll, u dogjën në një parking të lirë – dhe mësoi historinë që qëndron pas shumë prej vdekjeve të tyre. The Times dëshmoi gjithashtu më shumë se 100 çanta trupash në një varr komunal dhe varrezat e qytetit.

Provat sugjerojnë se rusët vranë në mënyrë të pamatur dhe ndonjëherë në mënyrë sadiste, pjesërisht për hakmarrje.

Civilët u vranë duke kryer aktivitetet më të thjeshta të përditshme.

This image has an empty alt attribute; its file name is merlin_205299102_3a4e9f27-a263-4f0a-aa0f-a998e4944427-master1050.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is merlin_205300896_295c0851-e013-449e-9ade-aaed5ccd8318-master1050.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is merlin_205302228_f4c882d0-9931-410b-ac81-57e973bb3ea5-master1050-1.jpg

Lexo edhe

Video