​Ter Stegen mbetet jashtë Kampionatit Evropian “EURO 2020”

​Ter Stegen mbetet jashtë Kampionatit Evropian “EURO 2020”

Portieri i Barcelonës dhe i Gjermanisë Marc-Andre ter Stegen do të humbasë Kampionatin Evropian të kësaj vere pasi ka probleme me gjurin e tij.

Ter Stegen, 29 vjeçar, do të takohet me një specialist më vonë këtë javë në Suedi dhe do të humbasë ndeshjen e fundit të sezonit të Barçës kundër Eibarit, por shpreson të jetë plotësisht i aftë për fillimin e sezonit të ardhshëm.

Vendimi vjen pasi shpresat e Barçës për titull përfunduan zyrtarisht të dielën pasi u mposhtën 2-1 nga Celta Vigo në “Camp Nou”, përcjell KosovaPress.


“Ter Stegen do t’i nënshtrohet një procedure terapeutike në gjurin e tij të djathtë të enjten në Malmo nga Dr Hakan Alfredson dhe nën mbikëqyrjen e shërbimeve mjekësore të klubit,” thuhet në njoftimin zyrtar të lëshuar nga Barcelona.

Reprezentuesi gjerman ka bërë 41 paraqitje për Barcelonën këtë sezon pasi u kthye nga një problem në gju i cili shkaktoi disa shqetësime në sezonin e mëparshëm.

“Unë kam vendosur së bashku me ekipin mjekësor të klubit që do të bëj një ndërhyrje plotësuese në gjurin tim,” shkroi Ter Stegen në “Instagram”.

“Unë jam i trishtuar që do të humbas Kampionatin Evropian këtë verë me Gjermaninë. Për herë të parë pas shumë viteve, unë do të jem një tifoz në shtëpi duke mbështetur vendin tim, shpresoj ta fitojmë!”, përfundoi ai.

Lexo edhe

Video