​Shpërthime në qendër të Kievit mes paralajmërimit për sulm ajror

​Shpërthime në qendër të Kievit mes paralajmërimit për sulm ajror

Shpërthime u dëgjuan në qendër të kryeqytetit ukrainas Kiev herët të mërkurën, tha kryebashkiaku i qytetit, Vitali Klitschko.

Ai tha se shpërthimet tronditën rrethin qendror Shevchenkivskyi dhe shërbimet e urgjencës ishin dërguar.

Sistemet e mbrojtjes ajrore janë në punë, thotë guvernatori i Kievit, Oleksiy Kuleba.

Gazetarët e BBC dëgjuan shpërthime të forta pak pasi u dëgjua sirena e sulmit ajror. Rusia ka shënjestruar vazhdimisht infrastrukturën energjetike të Ukrainës që nga tetori me raketa dhe drone.

Klitschko më vonë tha se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar 10 drone Shahed të prodhuar nga Irani herët të mërkurën, përcjell KosovaPress.


Administrata ushtarake e qytetit tha se një fragment droni kishte goditur dy ndërtesa administrative në qendër të qytetit. Nuk ka ende detaje për viktima.

Ukraina ka akuzuar Iranin se ka furnizuar Rusinë me drone “kamikaze” të përdorur në sulmet vdekjeprurëse më 17 tetor, për çka Teherani fillimisht e mohoi.

Irani më vonë pranoi se i dërgoi Moskës një numër të kufizuar dronësh “shumë muaj” para luftës.

Në përgjigje, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se kjo ishte një gënjeshtër dhe se shumë më tepër drone iranianë po përdoreshin.

Guvernatori i Kievit Kuleba tha: “Sistemi i mbrojtjes ajrore po funksionon. Tani është e rëndësishme të qëndrojmë në strehimore dhe vende të sigurta. Rusia po vazhdon terrorin e saj energjetik kundër vendit tonë. Por ne po forcohemi çdo ditë.”

Lexo edhe

Video