​ShBA shpall gjendje të jashtëzakonshme shëndetësore, shkak lia e majmunit

​ShBA shpall gjendje të jashtëzakonshme shëndetësore, shkak lia e majmunit

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden shpalli gjendjen emergjente shëndetësore për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me linë e majmunit.

Sekretari i Departamentit amerikan të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, Xavier Becerra tha se i këkrojnë secilit person që të marrë seriozisht linë e majmunëve.


“Dua t’iu njoftojë se sot kemi shpallur gjendjen e jashtëzakonshme të shëndetit publik. Ne jemi të përgatitur të çojmë përgjigjen tonë në nivelin tjetër në adresimin e këtij virusi. Ne i bëjmë thirrje çdo amerikani të marrë seriozisht linë e majmunëve dhe të marrë përgjegjësinë dhe të na ndihmojë të trajtojmë këtë virus”, tha

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë raportuar më shumë se 6 mijë raste të virusit, të cilat shkaktojnë ethe, dhimbje dhe gunga ose plagë në trup.

Lexo edhe

Video