​ShBA, ja çfarë dihet deri tash nga rezultatet e zgjedhjeve afatmesme 2022

​ShBA, ja çfarë dihet deri tash nga rezultatet e zgjedhjeve afatmesme 2022


Kontrolli i Dhomës dhe Senatit mbeti i pasigurt në orët e para të së mërkurës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA).

Guvernatori John Fetterman mundi Mehmet Ozin pas një fushate të trazuar në Pensilvani, megjithatë kontrolli i Kongresit mbeti i pasigurt. Guvernatorja Kathy Hochul e Nju Jorkut e ndaloi sfiduesin e saj republikan, shkruan nytimes.com.

Çfarë duhet të dini pasi zgjedhjet turbullojnë drejt një përfundimi?

Një fitore e vështirë nga nënguvernatori i Pensilvanisë, John Fetterman, ndaj mjekut të famshëm Mehmet Oz e ktheu një vend në Senat nga republikani në demokrat, shenja më e fundit se “e ashtuquajtura ‘vala e kuqe’ që republikanët prisnin të martën thjesht nuk po realizohej”.

Të dyja partitë arritën fitore të profilit të lartë në garat e guvernatorëve dhe në garat e Senatit, por pas një prej fushatave më të rëndësishme afatmesme në historinë e fundit, kontrolli i Dhomës dhe Senatit mbeti i pasigurt në orët e para të së mërkurës.


Deri më tani, vetëm një kryetare demokrate, përfaqësuesja Elaine Luria e Virxhinias, ishte mundur në luftën për Dhomën e Përfaqësuesve. Dhe në dy gara të tjera kritike në Dhomën e Përfaqësuesve, përfaqësuesja Abigail Spanberger, një tjetër demokrate nga Virxhinia, mbajti vendin e saj, sipas Associated Press, dhe Seth Magaziner fitoi në Rhode Island për të mbajtur një vend të hapur në kolonën e demokratëve dhe për të qetësuar republikanët.

Votuesit po përcaktonin se cila parti do të kontrollonte jo vetëm Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin, por edhe 36 qeveritë dhe një sërë postesh kritike shtetërore, si sekretarët e shtetit dhe gjyqtarët e gjykatës supreme. Zgjedhjet e tyre do të ndikojnë në pjesën tjetër të presidencës Biden, në të ardhmen e abortit ligjor në disa shtete, madje edhe në formën e vetë demokracisë përfaqësuese.

Por, ndërsa rezultatet e zgjedhjeve erdhën, u bë e qartë se afatet e ndërmjetme të vitit 2022 kishin tronditur pritshmëritë republikane dhe kishin habitur edhe demokratët. Frika e një kolapsi në shtetet demokratike rezultoi e pabazuar pasi garat e guvernatorëve në Nju Jork dhe Pensilvani, një garë për Dhomën e Përfaqësuesve në Rhode Island dhe garat për Senatin në Kolorado dhe Uashington, të gjitha shkuan te demokratët.

Dhe në shtetet e lëvizjes, demokratët dolën shumë më mirë sesa pritej. Guvernatori Gretchen Whitmer, një demokrat, u rizgjodh në Michigan. Demokratët mbanin vende të tjera në pjesën e sipërme të Midwest-it, siç ishte vendi i përfaqësueses Angie Craig të Minesota-s, të cilat kishin frikë t’i humbnin. Ata po i tejkalonin pritjet në Teksasin e Jugut, duke fituar dy nga tre vendet e kontestuara të Dhomës.

Vetëm në Florida dhe Nju Jork republikanët arritën në të vërtetë fitime të hershme. Të mërkurën herët në Nju Jork, republikanët mbajtën një vend në Long Island dhe zunë një vend të hapur atje nga demokratët.

Në garën për Senatin, Maggie Hassan, një demokrate nga New Hampshire dhe Michael Bennet, senator demokrat nga Kolorado, fituan rizgjedhjen me vendosmëri, duke i dhënë fund dy garave që shiheshin si paralajmërues të mundshëm për një republikan.Por në Ohajo, autori dhe investitori J.D. Vance mundi sfiduesin e tij demokrat, përfaqësuesin Tim Ryan, me shtatë pikë përqindjeje, afërsisht me të njëjtën diferencë me të cilën Donald J. Trump mundi Joseph R. Biden Jr. dy vjet më parë.

Lexo edhe

Video