​Rusia dëbon 14 diplomatë dhe staf të ambasadës bullgare

​Rusia dëbon 14 diplomatë dhe staf të ambasadës bullgare

Rusia po dëbon katër diplomatë bullgarë dhe 10 anëtarë të stafit të shërbimeve diplomatike bullgare në Moskë, Shën Petersburg dhe Ekaterinburg, dhe Qendrën Bullgare të Industrisë në Moskë, ka thënë të premten Ministria e Jashtme bullgare. Ata janë shpallur persona non grata dhe u është dhënë afat120 orë për t’u larguar.

Ambasadori bullgar, Atanas Krustin u ftua në Ministrinë e Jashtme ruse për t’u njoftuar për vendimin e Moskës.

Ai u informua se kjo vjen si hakmarrje për dëbimin e 70 punonjësve dhe diplomatëve të ambasadës ruse në Bullgari, në qershor.


Dëbimi i 70 diplomatëve dhe personelit rusë për veprime që dëmtonin interesat bullgare dhe nuk ishin në përputhje me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike u bë i ditur nga kryeministri i atëhershëm, Kiril Petkov, më 28 qershor, duke i përkeqësuar më tej marrëdhëniet dypalëshe. Ambasadorja ruse, Eleonora Mitrofanova fajësoi ShBA-në dhe Britaninë e Madhe për këtë veprim, duke thënë se ambasada praktikisht nuk do të ishte në gjendje të funksiononte dhe mund të mbyllej. Ajo tha gjithashtu se vendi i saj po konsideronte ndërprerjen e marrëdhënieve dypalëshe.

TASS citoi Ministrinë e Jashtme në Moskë të thoshte të premten se është e bindur se “hapat jomiqësorë kundër Rusisë nuk kanë të bëjnë fare me interesat kombëtare të Bullgarisë dhe popullit të saj”.

Rusia beson se dëbimi i diplomatëve rusë nga Bullgaria shkakton dëme të konsiderueshme në marrëdhëniet midis vendeve dhe është një shenjë e “degradimit të mëtejshëm të Perëndimit”, i cili “është i gatshëm të sakrifikojë interesat e partnerëve, vetëm për ta dëmtuar Rusinë”, thotë ministria./BTA-KosovaPress/

Lexo edhe

Video