​Pse çokollata për mëngjes mund të mos jetë një ide e keqe

​Pse çokollata për mëngjes mund të mos jetë një ide e keqe

Studiuesit nga Spitali i Brigamit dhe Grave studiuan efektin e çokollatës së qumështit në dietën e grave në menopauzë për një letër të botuar në FASEB Journal.

Studimi analizoi 19 gra në menopauzë. Gratë konsumuan 100 gramë çokollatë qumështi brenda një ore pas zgjimit ose brenda një ore para se të shkojnë në shtrat. Pas kësaj, ata krahasuan masat e tyre me masat e grave që nuk morën çokollatë.


Studiuesit raportuan se marrja e çokollatës në mëngjes ose natë nuk çoi në shtim në peshë dhe se konsumimi i çokollatës në mëngjes ose në mbrëmje mund të ndikojë në urinë dhe oreksin, përbërjen e mikrobiotës, si dhe gjumin.

Ata gjithashtu zbuluan se marrja e lartë e çokollatës gjatë orëve të mëngjesit mund të ndihmonte në djegien e dhjamit, si dhe në uljen e niveleve të glukozës në gjak. Konsumimi i çokollatës gjatë natës gjithashtu mund të ndryshojë metabolizmin mëngjesin tjetër.

Lexo edhe

Video

error: