​Propozimi i BE-së për veriun, Borrell: Zgjidhje e mirë për të dalë nga kriza

Bashkimi Evropian ka një propozim për të dalë nga kriza në veri të vendit, si pasojë e dorëheqjes së serbëve nga institucionet e Kosovës.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka thënë se propozimi, i cili fillimisht duhet të diskutohet, është një rrugëdalje e mirë për të dalë nga kjo situatë.

Në një prononcim për media para fillimit të takimit të Këshillit të Ministrave të BE-së, Borrell ka ftuar të dy palët, Kosovën dhe Serbinë, që të përmbushin zotimet e tyre dhe të respektojnë angazhimet për zbatimin e marrëveshjeve të kaluara për të cilat kanë rënë dakord shumë vite më parë.


“Kosova dhe Serbia më kanë mbajtur të zënë këtë fundjavë në Paris. U takova me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq. Jemi të pakënaqur me krizën e tanishme. Ne duhet ta trajtojmë modalitetin e krizës dhe t’i qasemi nga ana strukturore. Ne kemi paraqitur një propozim. Ky propozim duhet të diskutohet, është një rrugëdalje e mirë nga kjo situatë. Më duhet të ju them të dyja palëve, të përmbushin angazhimet e tyre, të respektojnë angazhimet, të zbatojnë marrëveshjet e kaluara, të cilat tashmë janë rënë dakord shumë vite më parë, dhe të fillohet me gjetjen e një zgjidhjeje”, ka thënë Borrell.

Kujtojmë se kryeministri Albin Kurti ka përsëritur se nuk do të pranojë asociacion njëetnik në Kosovë, ndërsa tha se zhvillimet e fundit nuk duhet të largojnë vëmendjen nga marrëveshja finale me njohje reciproke. Ai nuk ka dhënë shenja se mund të tërhiqet edhe nga vendimi për targat, shtyrja e zbatimit të të cilit i është kërkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Situata në veri mori një tjetër drejtim pasi pjesëtarët e komunitetit serb dhanë dorëheqje nga institucionet kosovare, në shenjë kundërshtimi ndaj zbatimit të planit të Qeverisë së Kosovës për regjistrimin e makinave me targa RKS të Republikës së Kosovës.

Punimet e Këshillit të Ministrave do të jenë të shtrira në dy ditë, më 14 dhe 15 nëntor, ndërsa do të diskutohen edhe tema të tjera.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.