​Policia parandalon vjedhjen e muralit të Banksy në Ukrainë

​Policia parandalon vjedhjen e muralit të Banksy në Ukrainë

Një grup njerëzish janë përpjekur të marrin një mural në Ukrainë nga artisti i grafitit Banksy, duke prerë një pjesë të murit të dëmtuar nga lufta, vend në të cilin ndodhej dhe muralja.

Grupi arriti të presë një pjesë të dërrasës dhe suvasë që mbante imazhin e një gruaje me maskë gazi dhe fustan që mbante një zjarrfikës në anën e një ndërtese të djegur.

Por ata u panë në vendin e ngjarjes në qytetin Hostomel, afër Kievit, tha të premten guvernatori i Kievit, Oleksiy Kuleba.


Banksy, puna e të cilit mund të shitet për miliona, konfirmoi se ai kishte pikturuar muralin.

Policia publikoi imazhe të murit të verdhë në Hostomel me një copëz të madhe të prerë në tulla. Një numër personash u arrestuan në vendin e ngjarjes.

Lufta e Rusisë në Ukrainë është tani në muajin e saj të 10-të. Forcat e Moskës u tërhoqën nga rrethi i Kievit në fazën e parë të luftës, por luftimet vazhdojnë në lindje dhe jug.

Lexo edhe

Video