​Për shkak të përmbytjeve të mëdha, anulohet gara e madhe e Formula 1

​Për shkak të përmbytjeve të mëdha, anulohet gara e madhe e Formula 1

Formula 1 ka anuluar Çmimin e Madh të planifikuar të zhvillohet në Imola të Italisë pasi këtë fundjavë rajoni u godit nga shira të rrëmbyeshëm dhe përmbytje.

Vendimi u mor pas diskutimeve me presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Automobilave dhe autoriteteve lokale, duke përfshirë ministrat përkatës, kryetarin e bashkisë së qytetit dhe presidentin e Klubit të Automjeteve të Italisë, tha F1 në një deklaratë në faqen e saj të internetit të mërkurën.


Rreth 120,000 njerëz pritej të udhëtonin për të parë këtë ngjarje, derisa presidenti Stefano Domenicali dhe CEO i Formula 1, i quajti ngjarjet një “tragjedi” për Imolan dhe rajonin më të gjerë të Emilia Romagnas, përcjellë KosovaPress.

“Vendimi që është marrë është i duhuri për të gjithë në komunitetin lokale dhe familjen e F1 pasi ne duhet të garantojmë sigurinë dhe të mos krijojmë barrë shtesë për autoritetet ndërsa ata merren me këtë situatë shumë të tmerrshme,” tha Domenicali.

Lexo edhe

Video