​Pekin, Sholz takohet me Xi si pasojë e tensioneve të mëdha

​Pekin, Sholz takohet me Xi si pasojë e tensioneve të mëdha

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka takuar presidentin kinez Xi Jinping, duke u bërë lideri i parë i G7 që viziton Pekinin që nga pandemia COVID-19.

Kancelari gjerman Olaf Scholz synon të trajtojë pikat e diskutueshme në bisedimet me presidentin kinez Xi Jinping gjatë vizitës së tij inauguruese në Pekin.

Por udhëtimi i tij ka ngjallur polemika në Gjermani dhe shqetësime gjetkë në Evropë, shkruan BBC.

Ajo pason një grindje të jashtëzakonshme dhe të hidhur brenda qeverisë së Berlinit.

Kishte dalë se një kompani kineze ishte gati të blinte një pjesë të konsiderueshme të aksioneve në një pjesë të portit të Hamburgut.

Jo më pak se gjashtë ministra të qeverisë reaguan “me tërbim”.

Marrëveshja, argumentuan ata, do t’i jepte Kinës ndikim të rëndësishëm mbi infrastrukturën kritike gjermane. Shërbimet e sigurisë gjermane kërkuan gjithashtu kujdes.


Por kancelari gjerman u shfaq këmbëngulës se marrëveshja duhej të realizohej. Ai thuhet se shtyu një marrëveshje, megjithëse një marrëveshje që kufizonte madhësinë dhe ndikimin e aksioneve, duke e ulur atë në 24.9%.

Askush nuk është plotësisht i sigurt pse ai dukej kaq i vendosur. Një ish-kryetar i bashkisë së Hamburgut, mbetet i afërt me autoritetet e qytetit, të cilët argumentuan se marrëveshja përfaqësonte një investim jetik.

Por shumë komentues të tjerë dyshojnë për një motiv të fshehtë; se Olaf Scholz nuk donte të dilte në Pekin pa një “dhuratë” për Xi Jinping.

Kjo ka ngritur edhe shqetësime.

Ndërkaq mediat raportojnë se Scholz theksoi se do të ngriste çështje duke përfshirë luftën në Ukrainë. Edhe pse Kina nuk e miratoi pushtimin e Rusisë, ajo ka thelluar lidhjet me Moskën që nga fillimi i saj.

“Ne po takohemi në një kohë tensioni të madh. Në veçanti, dua të nënvizoj luftën ruse kundër Ukrainës, e cila paraqet shumë probleme për rendin tonë botëror të bazuar në rregulla”, theksoi Scholz.

Ai i quajti gjithashtu urinë, ndryshimet klimatike dhe borxhet e vendeve të varfëra si çështje të rëndësishme, duke thënë se ishte mirë të mblidheshim tani për një “shkëmbim shumë intensiv”.

Lexo edhe

Video