​Pas zjarreve, Kurti shkon në Suharekë: Jam këtu të shoh çka mund të ndihmojmë

​Pas zjarreve, Kurti shkon në Suharekë: Jam këtu të shoh çka mund të ndihmojmë

Pas zjarreve që përfshinë disa pjesë të Komunës së Suharekës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shkoi për vizitë.

Kurti bashkë me kryetarin e Suharekës, Bali Muharremaj kanë vizituar Zonën Industriale dhe fshatin Studençan.

Kurti e Muharremaj vizituan edhe zjarrfikësit në këtë komunë, ku nga aty u bë e ditur për intervenimet që kanë bërë zjarrfikësit në disa zona të cilat i përfshiu zjarri.


Po ashtu zjarrfikësit i treguan Kryeministrit për punën e tyre pa pushim që kanë bërë prej se u shkaktua zjarri.

Kurti shkoi që të shoh nga afër të shoh gjendjen që u shkaktua nga zjarri për të parë më pas se si do të veproj qeveria karshi kësaj.

“Jam këtu në mënyrë që të njoftohem për së afërmi me gjendjen pas një numri të madh të shpërthimit të zjarreve në këtë Komunë dhe të shoh si qeveri se çka do të mund të ndihmojmë duke u përqendruar te nevojat urgjente së pari. Edhe kryetari Muharremaj, ka bashkëbiseduar me banorët e Studençanit është interesuar për gjendjen e tyre edhe pse gjatë gjithë kohës kryetari ka qenë në terren gjatë gjendjes së krijuar nga shpërthimet e fuqishme të zjarreve. Nga Njësiti i Zjarrfikësve në Suharekë, kryeministri dhe kryetari I Komunës janë njoftuar me gjendjen momentale në rajonet e prekura nga zjarret”, është shprehur Kurti.

Lexo edhe

Video

3 Comments

Komentet janë të mbyllura.