​OBSh: Miliona jetë nën kërcënim në Ukrainë këtë dimër

​OBSh: Miliona jetë nën kërcënim në Ukrainë këtë dimër

Jetët e miliona njerëzve do të jenë nën kërcënim në Ukrainë këtë dimër, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Gjysma e infrastrukturës energjetike të Ukrainës është ose e dëmtuar ose e shkatërruar dhe 10 milionë njerëz janë aktualisht pa energji, tha Hans Henri P Kluge, drejtor rajonal i OBSh-së për Evropën.

Temperaturat parashikohet të bien deri në -20C (-4F) në disa zona.

OBSh ka dokumentuar 703 sulme në infrastrukturën shëndetësore që nga fillimi i pushtimit rus, shkruan BBC.

Javën e kaluar, Rusia goditi më shumë instalime energjetike dhe ndërtesa civile në një nga bombardimet e saj më të rënda ajrore të luftës.


Kjo ka qenë një taktikë ruse e kohëve të fundit pas pengesave në fushën e betejës dhe ndikimi i saj ka filluar të ndihet më i mprehtë me fillimin e dimrit.

“Thënë thjesht, ky dimër do të jetë rreth mbijetesës”, tha Kluge në një konferencë shtypi në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Sipas tij, sistemi shëndetësor i Ukrainës po përballet me ditët e tij më të errëta në luftë deri më tani dhe zgjidhja më e mirë është që konflikti të përfundojë.

Për shkak të sulmeve, qindra spitale dhe objekte të kujdesit shëndetësor “nuk janë më plotësisht funksionalë, nuk kanë karburant, ujë dhe energji elektrike për të përmbushur nevojat bazë”, tha ai.

Repartet e maternitetit kanë nevojë për inkubatorë, bankat e gjakut kanë nevojë për frigoriferë dhe shtretërit e kujdesit intensiv kanë nevojë për ventilatorë, tha ai, duke shtuar se “të gjitha kërkojnë energji”.

Deri në tre milionë njerëz mund të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të ngrohtësisë dhe sigurisë, thotë OBSh.

Lexo edhe

Video