​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda

​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), nga komunikimi me autoritetet kroate njoftoi se nga të dhënat e konfirmuara deri në orën 11:30, si pasojë e një aksidenti tragjik në trafik që ndodhi në Slavonski Brod të Kroacisë kanë humbur jetën 10 persona, bashkëatdhetarë, 44 persona kanë marrë ndihmë mjekësore dhe prej tyre 15 janë me lëndime më të rënda.

“Qeveria e Republikës së Kosovës, do të jetë e angazhuar në orët në vazhdim për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve të lënduar dhe për t’iu asistuar bashkatdhetarëve dhe familjarëve të tyre në të gjitha procedurat e nevojshme”, thuhet në komunikatën e MPJD.


MPJD-ja shprehu keqardhje të thellë për humbjen e jetëve të bashkatdhetarëve tanë dhe i shprehu ngushëllime të sinqerta familjarëve të viktimave dhe i dëshiroi shërim të shpejtë të lënduarve.

Gjatë ditës së sotme Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e saj kroat Gordan Grlic Radman. Ky i fundit ka shprehur ngushëllime për viktimat dhe ka siguruar Gërvallën se do të angazhohen të gjitha instancat relevante për t’iu dalë në ndihmë të lënduarve.

Lexo edhe

Video

3 Comments

  • […] ​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda ​Drejtori i spitalit në Kroaci: 45 persona kërkuan ndihmë mjekësore, tetë në gjendje të rëndë ​Drejtori i Mbrojtjes Civile të Kroacisë: 9 udhëtarë dhe shoferi vdiq, në autobus kishte edhe fëmijë […]

  • […] shqiptare në Kroaci flet për KosovaPress: Dyshohet se shoferi i autobusit ishte në gjumë ​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda Aksidenti tragjik në Kroaci, Rama e Basha shprehin ngushëllime për viktimat ​Drejtori i […]

  • […] Osmani shpall të hënën ditë zie, ndërpret vizitën në Japoni Kasapolli: Ka ndodhur aksident i tmerrshëm, do të jemi pranë familjeve të viktimave dhe të të lënduarve ​Kelmendi: Kroacia ngriti shtab emergjent, kujdes maksimal për të lënduarit Shoferi i autobusit që u aksidentua në Kroaci e pranon që për një moment e kishte zënë gjumi Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik Shoferi i autobusit që u aksidentua në Kroaci e pranon që për një moment e kishte zënë gjumi ​Deputetja shqiptare në Kroaci flet për KosovaPress: Dyshohet se shoferi i autobusit ishte në gjumë ​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda […]

Komentet janë të mbyllura.