​Moti për sot

​Moti për sot

Edhe gjatë ditës së sotme në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm. Kjo situatë meteorologjike do të krijoj kushte për mot të vranët dhe me intervale me diel.

Vranësirat herë–herë do të shoqërohen me reshje shiu të intensitetit të ndryshueshëm. Nuk përjashtohen mundësitë edhe për shkarkime rrufesh.


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se mot i ngjashëm do të mbajë deri të enjten.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-22 gradë Celsius

“Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të krijoj kushte për mot të vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat herë–herë do të shoqërohen me reshje shiu të intensitetit të ndryshueshëm. Nuk përjashtohen mundësitë edhe për shkarkime rrufesh. Kjo situatë meteorologjike me mot labil pritet deri ditën e enjte. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-22 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-9 m/s”, njofton IHMK.

Lexo edhe

Video