​Ministri i Jashtëm rus, Lavrov dhe homologu i tij ukrainas takohen sot në Turqi

​Ministri i Jashtëm rus, Lavrov dhe homologu i tij ukrainas takohen sot në Turqi

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe homologu i tij ukrainas, Dmytro Kuleba, do të takohen sot në Turqi, konfirmoi Ministria e Jashtme ruse të mërkurën.

Ky do të përfaqësojë takimin e parë midis dy liderëve që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, raporton BBC.

Lavrov do të marrë pjesë në një forum diplomatik ndërkombëtar në Antalia dhe “kontakti” i tij me Kuleba është planifikuar të ndodhë atje, citoi gazeta shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti të thoshte zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova, të mërkurën.


Takimi u propozua nga ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, i cili kishte propozuar mbajtjen e tij në një format trepalësh me të, Kuleba dhe Lavrov në tryezë.

Mësohet se takimi do të zhvillohet sot (e enjte), ndërsa forumi diplomatik është paraparë të mbahet të premten.

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës deri më tani janë dëshmuar sfiduese, pa asnjë marrëveshje konkrete të arritur ende.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.