​Mancini flet për ndryshimet taktike ndaj Zvicrës

​Mancini flet për ndryshimet taktike ndaj Zvicrës

Roberto Mancini shpjegoi lëvizjet taktike që Italia tregoi kundër Zvicrës dhe siguroi që ata do të luajnë për të fituar çdo ndeshje në Euro 2020.

“Azzurrët” shënuan fitoren e dytë radhazi me rezultat 3-0 pasi mundën Turqinë, duke mposhtur Zvicrën me golat e Manuel Locatellit dhe Ciro Immobile.

Ata janë kualifikuar në raundin e 1/16 të Euro 2020 me fitoren e 10-të radhazi, por ende nuk e kanë siguruar vendin e parë, përcjellë KosovaPress.


“Zvicra është një skuadër e fortë, ne e dinim se do të ishte një lojë e vështirë dhe ishte. Ne kishim mundësi, mund të kishim shënuar më herët dhe të kishim vuajtur atje ku duhej, por e meritonim atë në fund, ”tha trajneri për “RAI Sport”.

“Ne po luftonim në minutat e parë, por më pas iu kemi bërë atyre presion të lartë dhe i detyruam të bëjnë gabime. Djemtë luajtën vërtet mirë, nuk ishte e lehtë, ndeshja e tyre e dytë në pesë ditë dhe është kaq e nxehtë.”

“Ne e ndryshuam sistemin për të marrë frymë, pasi ishim të lodhur dhe duhej të bënim disa rregullime.”, shtoi Mancini.

Lexo edhe

Video