​Lukaku flet për Ronaldon në konferencë: Kurrë mos më krahasoni, kurrë më

​Lukaku flet për Ronaldon në konferencë: Kurrë mos më krahasoni, kurrë më

Ylli i Belgjikës dhe Chelseat, Romelu Lukaku ka kërkuar që të mos krahasohet me portugezin Cristiano Ronaldo pasi ka thënë se ai ka një rrugë të gjatë për të bërë para se të krahasohet me sulmuesin e ri të Manchester United.

Ronaldo shënoi golat e tij të 110-të dhe të 111-të ndërkombëtarë këtë javë, duke e kaluar legjendën e Iranit Ali Daei si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave.

Në moshën 28 ​​-vjeçare, Lukaku ka shënuar 66 gola për Belgjikën, duke i dhënë atij një shans për të kapur përfundimisht Ronaldon. Por ylli belg thotë se çdo bisedë që e krahason atë me yllin portugez është e parakohshme, përcjellë KosovaPress.

“Asnjëherë mos më krahasoni me Cristiano Ronaldon, kurrë,” tha Lukaku në një konferencë shtypi përpara ndeshjes kualifikuese të Belgjikës në Kupën e Botës kundër Republikës Çeke të dielën, një lojë në të cilën ai do të luajë ndeshjen e tij të 100 -të.


“Cristiano Ronaldo është, për mua, në mesin e tre lojtarëve më të mirë në historinë e futbollit,” vazhdoi ai. “Unë nuk do ta rendis atë nga i pari në të tretin, por ai është aty.”

“Ajo që ai ka arritur në futboll sot për lojtarët e brezit tim është diçka e jashtëzakonshme. Kam pasur fatin të luaj kundër tij në Itali dhe tani që ai është kthyer në Premier League, është mirë për futbollin anglez.”

“Pra është shumë e padobishme të krahasohen statistikat dhe të gjitha këto ndërmjet meje dhe Ronaldos.”, tha në fund Lukaku.

Si Ronaldo ashtu edhe Lukaku së fundi e braktisën Serinë-A për të kaluar në Premier Ligë.

Lexo edhe

Video