Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

​Licencimi i hidrocentraleve për “Kelkos”, Komisioni Hetimor mblidhet sërish sot

​Licencimi i hidrocentraleve për “Kelkos”, Komisioni Hetimor mblidhet sërish sot

Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot.

Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”.

Në këtë komision i cili do të mblidhet në ora 12:00, fillimisht do të intervistohet drejtori i Departamentit të Ujërave, Muhamet Malësiu dhe po ashtu do të intervistohet edhe drejtori i Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha.


Në orën 14:00 do të nis edhe intervistimi i të parit të komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj.

Kujtojmë që javën që lamë pas ky komision ka intervistuar edhe ministrin e Ministrisë së Ambientit, Blerim Kuçi dhe kryesuesin e Bordit të ZRrE-së, Arsim Janova të cilët kanë arsyetuar lëshimin e licencave të operimit afatgjatë kompanisë “Kelkos Energy” për hidrocentralet “Belaja” dhe Deçani”.

Madhe Kuçi para deputetëve deklaroi se nuk ka qenë i involvuar në këtë proces dhe që sipas tij nuk ka asnjë indikacion se me dhënien e kësaj leje është shkelur ligji.

E Janova deklaroi atë ditë gjatë intervistimit se kanë qenë të obliguar për t’ia dhënë licencën kompanisë “Kelkos”, meqë siç tha ai, sipas dokumentacioneve kjo kompani ka plotësuar gjitha kriteret.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: