​Kurtit i kërkohet të mos bisedojë për reciprocitetin nesër në Bruksel

​Kurtit i kërkohet të mos bisedojë për reciprocitetin nesër në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq nesër do të takohen në Bruksel, me ftesë të shefit të politikës së jashtme dhe diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Profesori i Shkencave Politike, Dritëro Arifi nuk ka pritje të mëdha nga ky takim, ndërsa thekson se Kosova atje duhet të flas vetëm për të pagjeturit dhe në asnjë mënyrë për çështjen e dy vendimeve të qeverisë që lidhen me reciprocitetin.

Sipas Arifit, Kurti duhet të insistojë për çështjen e të pagjeturve pas së cilës thotë se duhet të kalohet në dialog final.

“Për shkak të vazhdimësisë të dialogut që ka prodhuar aq shumë gjëra të parëndësishme nuk pres shumë. E vetmja pikë që ka mbetur të diskutohet në Bruksel, është për të pagjeturit dhe më nuk ka pika Kosova që duhet të kthehet. Për energjinë ne e provuam Serbia prapë nuk po dëshiron me implementu një marrëveshje që vet e ka nënshkruar, për targat nuk diskutohet me një shtet tjetër, është çështje absurditeti, dhe unë mendoj vetëm për të pagjeturit dhe kjo nuk është në vullnetin e Kosovës, kjo varet nga pala serbe jo nga Kosova. Mendoj që Kosova me të pagjeturit e mbyll dialogun, do të duhet të shkohet në dialogun final”, thotë ai.


Kurti u ka thënë gazetarëve se është i interesuar për marrëveshje e cila e ka në qendër njohjen reciproke.

Ai ka thënë se bisedimet në Bruksel nuk duhet të jenë për dialog por për një marrëveshje ligjërisht të obligueshme dhe normalizim të plotë.

Ndërsa, zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka thënë se blloku evropian nuk u imponon zgjidhje partnerëve duke shtuar se BE-ja ndihmon palët vetëm në gjetjen e një kompromisi.

Ai në një konferencë për media ka thënë se BE ndërmjetëson dialogun për aq sa ekziston gatishmëria nga palët për të gjetur zgjidhje kompromisi. Sipas tij, përparmi i Kosovës dhe i Serbisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian varet nga hapat që bëjnë në dialog.

Është paralajmëruar se sot shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg do të takojë ndaras kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Lexo edhe

Video